Disney örök. Felnőttnek és gyermeknek egyaránt megunhatatlan. Karácsony közeledtével egy kis filmtörténettel emlékezünk minden idők egyik legsikeresebb alkotójára. 113 éve született Walt Disney.
Walter Elias Disney 1901. december 5-én született Chicagoban ír és német származású szülők gyermekeként. Sokáig éltek nehéz körülmények között, majd tizenhat évesen úgy döntött, a saját lábára áll. Idősebbnek hazudva magát az első világháború alatt belépett a Vöröskereszthez, ezzel a trükkel elérve, hogy besorozzák katonának. Hazatérve több kezdeti kísérlet és számtalan akadály leküzdése után 1923. október 23-án bátyjával, Roy Oliver Disneyvel létrehozták a Disney Brothers Cartoon Stúdiót, a mai Walt Disney Companyt.Első, egész estés rajzfilmjük az 1937 karácsonyán bemutatott Hófehérke és a hét törpe volt. Öt évig készült, mialatt a Disney stúdió dolgozóinak létszáma 150-ről 750-re emelkedett. Ekkor fejlesztették ki az ún. multiplán kamerát, melynek segítségével háromdimenziós hatást lehetett adni a cselekménynek. Mivel a kamera nem készült el időben, nem tudták az egész filmet ezzel készíteni, ezen kívül problémát okozott Hófehérke és a Királyfi karakterének animálása is. Végül egy új technológiát alkalmaztak, melyben élő szereplőket vettek fel, majd az ő mozgásukat rajzolták és retusálták a kívánt eredmény eléréséig. A költségek a 2,5 millió dollárt is felülmúlták, a bemutató után viszont 6 hónap alatt 2 millió dollárt hozott. 1939-ben a Hófehérkéért rendhagyó módon egy nagy és hét kisebb méretű Oscar-díjat nyújtott át az akkor kisgyermek Shirley Temple.
A mai generáció számára legismertebb filmjei közül 1950-ben jött Hamupipőke, majd ’55-ben a Susi és Tekergő, mely Magyarországon csak 1997-ben került bemutatásra. Meglehetősen nagy időbeli eltéréssel érkeztek hazánkba Disney művei, így érthető, hogy amíg Amerikában már nagymamáink ifjúkorát is boldogították, nálunk főként a ’80-as ’90-es évek szülötteinek gyermekéveit határozta meg.
Közben Disney bekapcsolódott a televíziózásba is, valamint elkezdte felépíteni szórakoztató parkját Kaliforniában, melyet Disneylandnek nevezett el és 1955. július 18-án 30 ezer vendég jelenlétében nyílt meg. Az ’59-es Csipkerózsika akkoriban meglepő bukást produkált. Olyan kevés bevételt hozott, hogy a Disney cég egészen 1989-ig nem gyártott újabb hercegnős mesét. A kis hableánnyal azonban óriási lendületet vettek, ezt követően évente készültek el a mai napig legnépszerűbbnek tartott rajzfilmek.
A Szépség és a Szörnyeteg óriási zenei siker lett, két Oscar-díjat is nyert, csakúgy, mint az őt követő Aladdin és Az Oroszlánkirály is. Alan Menken és Hans Zimmer művei töretlen népszerűségnek örvendtek, a dalokban pedig olyan sztárok működtek közre, mint Celine Dion vagy Elton John. Ugyanez vonatkozik a szinkronhangokra is, ahol nem adták alább Jeremy Ironsnál, Whoopi Goldbergnél, vagy Rowan Atkinsonnál, hogy a teljesség igénye nélkül csak néhány nevet említsünk. Aladdin Dzsinijeként a nemrég elhunyt Robin Williams remekelt.
A dzsungel könyvét 1994-ben újították fel. Ennek különlegessége, hogy az eredeti, 1967-es verziója volt az utolsó animációs film, amin Walt Disney saját kezűleg dolgozott. Akkoriban forgatták a nagy sikerű Mary Poppinst is Julie Andrews főszereplésével, mely musical ma is látható színházakban sok más Disney történettel együtt.
A Pocahontas, A Notre-Dame-i toronyőr, a 101 kiskutya, a Hercules, Mulan és Tarzan mind a töretlen sikerszéria további részesei voltak, majd a 2000-es években eljött az újgenerációs mesék ideje, néha szokatlan „tüneteket” kiváltva. A Némó nyomában megjelenését követően például jelentősen megnőtt a kereslet a bohóchalak iránt, míg A hercegnő és a béka bemutatóját követően több mint ötven gyerek került kórházba, miután a film hatására békákat csókolgattak. Az Aranyhaj és nagygubanc elkészítése 260 millióba került, költségvetése meghaladta az Avatarét. Újabb siker volt a 2013-as Jégvarázs, mely az első Disney animációs film, amit nő rendezett, karaktereinek nevét pedig Hans Christian Andersentől kapták.
Disney munkássága során összesen 26 alkalommal nyert Oscar-díjat, 23-at filmjeiért és 3 emlékdíjat. Számos musical adaptációja került színpadra Magyarországon is. Aki decemberben sem szeretne Disney élmény nélkül maradni, íme néhány igazán különleges program:
A Madách Színházba Mary Poppins varázsol karácsonyi hangulatot a családi béke jegyében.A Vadregény című musical a Magyar Színházban tekinthető meg, melynek mozi premierjét január 1-jére várhatjuk.
A Szépség és a Szörnyeteg németországi turnéja után szintén a jövő év elején tér vissza az Operettszínházba, tavasszal pedig ötven év után ismét Hamupipőke hódít a vásznon. Így hát nincs okunk szomorkodni, jövőre sem maradunk Disney nélkül!