Vasárnap este zárul a Goethe Institut és a Krétakör közös, fiataloknak szervezett programja, melynek középpontjában az 1989 után születettek demokráciaélménye és -felfogása állt.
25 éve omlott le a berlini fal és egyesült a kettéosztott Németország – 25 éve került kikiáltásra a Harmadik Köztársaság és vált Magyarország liberális demokráciává. Az 1989 után született magyar és német fiatalok tehát formailag egy szabad állam polgáraiként nőttek fel.
Hogyan próbálta a két állam a legfiatalabb polgárai számára személyes tapasztalattá tenni a demokráciát? Mit kellene tudnunk a demokráciáról, és hogyan lehet „megtanulni" a demokráciát? Ezek a kérdések állnak a Krétakör és a Goethe Institut Budapest „HOME” projektjének középpontjában.
A Krétakör 2013/2014-ben Szabadiskola címmel indított közéleti aktivizáló programot a középiskolás korosztály számára azzal a céllal, hogy vonzóvá és érdekessé tegye a közéleti és társadalmi kérdésekkel történő foglalkozást, és tapasztalattá a közügyekről való gondolkodás lehetőségét és felelősségét.
A második évfolyam, a 2014 őszi szemeszter, a budapesti Goethe Intézettel együttműködésben jött létre. 2014 őszén három diákcsoport (Berlinben, Budapesten és Miskolcon) három különböző megközelítésben vizsgálta az „otthon” kérdését, mint közösségi, egyéni egzisztenciális és végső soron politikai problémát. A közös munkát a Fiatalok. Társadalom. Részvétel című konferencia zárja.
A program keretében a budapesti diákcsoport a Szabadiskolában szerzett tapasztalatai felhasználásával gerilla plakátkampányt hozott létre a lakhatási válság és a hajléktalanság tűrhetetlen állapotát tematizálva. Az elkészült alkotások ezekben a napokban láthatóak Budapest utcáin, de a konferencia során a diákok által vezetett túrák keretében is végigjárhatóak.