Közel negyven kortárs festő-, grafikus-, textil- és szobrászművész alkotásait mutatja be a Supka Magdolna Széchenyi-díjas művészettörténész emlékére rendezett kiállítás, ami hétfő este nyílik a Vigadó Galériában.
A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) posztumusz tiszteleti tagjának 100. születésnapjára emlékező tárlatot Fekete György, az MMA elnöke és Wehner Tibor művészettörténész nyitja meg.Olyan alkotók munkáival idézik meg a művészettörténész alakját, akikkel kapcsolatban állt: "kiállításukat nyitotta meg, írt róluk cikkeket, tanulmányokat. Lesznek olyan művek is, amelyek kifejezetten neki készültek, vagy halála után, az emlékére születtek" - mondta el az MTI-nek Bényi Eszter textilművész, Supka Magdolna lánya, aki egyik textiljét mutatja be a kiállításon.
A tárlókban személyes tárgyakat, dokumentumokat, leveleket és élete során publikált katalógusokat, kiadványokat láthatnak az érdeklődők. Bényi Eszter felhívta a figyelmet arra, hogy tavaly jelent meg A drámai groteszk című, rövidebb művészeti írásait tartalmazó válogatás, amelyben többek között a most nyíló kiállításon szereplő alkotókat elemzi a művészettörténész.
Kitért arra is, hogy édesanyja 1914. augusztus 3-án, éppen az I. világháború kitörésekor született. Élete során mindenki, még a szakmában is, Mannának szólította. "Ez a név még gyerekkorában ragadt rá, Ervin bátyja ugyanis kisgyerekként így tudta csak kiejteni ki a nevét" - jegyezte meg.
Az emlékkiállításon többek között Almásy Aladár, Kovács Péter, Bráda Tibor és M. Novák András festőművészek; Csikai Márta, Kő Pál és Csíkszentmihályi Róbert szobrászművészek; Gyulai Líviusz, Ágotha Margit, Maracskó Gabriella és Orosz István grafikusművészek; valamint Kárpáti Tamás, Mayer Berta és Somogyi Győző festő-grafikusművészek munkáival találkozhatnak az érdeklődők.
Supka Magdolna művészettörténeti doktorátusát a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen 1938-ban szerezte, a kandidátusi fokozatot 1971-ben szerezte meg. 1943-tól 1954-ig a Székesfővárosi Múzeumok, majd a Budapesti Történeti Múzeum muzeológusa volt, 1954-től három évig a Magyar Tudományos Akadémia Művészettörténeti Dokumentációs Központ munkatársaként dolgozott. 1957-ben lett a Magyar Nemzeti Galéria tudományos főmunkatársa. 1994-ben választották az MMA tagjává. 1994-ben Széchenyi-díjjal, 2000-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével tüntették ki. 2005. november 10-én hunyt el Budapesten.
Forrás: MTI