Egy hullámsírban fedezték fel a több mint hatvan éve eltűnt roncsot, mintegy 600 méteres mélységben. Annak ellenére, hogy a második világháború után megtorpedózták, több része - többek között kormánya - még mindig eredeti állapotában van.
„A híd szerkezete az orrtól a tatig jó állapotban maradt fenn, és nem látható rajta torpedó ütötte nyom” – mondja Terry Kerby, az egyetem víz alatti kutatólaboratóriuma égisze alatt vizsgálódó tengeralattjáró pilótája. A Dickenson néven ismert hajó először 1923 elején szállt tengerre ama flotta részeként, amely az egyre növekvő tenger alatti telekommunikációs hálózatot volt hivatva fenntartani. A pennsylvaniai Chesterből indult, és az év júliusában érkezett meg Hawaiihoz.Ellátmányt és javított kábeleket szállított a félreeső Midway- és Fanning-szigetekre 1923 és 1941 között. Majd, nem sokkal Pearl Harbor 1941. december 1-jei bombázását követően a Dickensonon evakuálták a Cable and Wireless Ltd. telekommunikációs cég brit alkalmazottait a Midway-szigetről Oahura. A menekültek egy része még egy, a hajót követő tengeralattjárót is kiszúrt, amelyet aztán az amerikai hajók elijesztettek. A háború folyamán a Midway-szigeteki telekommunikációs csomópont működése leállt, és a Dickensont átkeresztelték U.S.S. Kailuára, majd a Csendes-óceán déli területének egyéb helyszíneire küldték hasonló célokkal.
A háború után a hajó visszatért Pearl Harborba, de sem a haditengerészet, sem eredeti tulajdonosai nem tartottak rá igényt. Végül 1946. február 7-én Oahunál megtorpedózták és hullámsírba küldték, de senki sem dokumentálta végleges nyughelyét. Tavaly teljesen véletlenül bukkantak rá. A roncs 609 méteres mélységben nyugszik, magányos árboca máig felfelé nyújtózkodik, kormánykereke érintetlen. A hajón szinte minden a helyén van, és az azonosítás sem volt nehéz, haditengerészeti száma – IX-71 – ugyanis még mindig látható orrán.
Forrás: Hirado.hu