A Jurányi Házban, a Szputnyik narancsillatú próbatermében december 8-án megtartották a Heilbronni Katica olvasópróbáját. A bemutató januárban lesz.
„Nem akarok hinni az igaz szerelemben. Ha létezik, azt azt jelenti, hogy el is szalaszthatod. És akkor a pokol is létezik, itt a földön.” ThomLuzHeilbronn kovácsa a Sátánnal való cimborálással vádolja Vihar-sugár Grófját. Egyetlen lánya kiveti magát az emeleti ablakból, majd extázisban hagyja el otthonukat a gróffal való találkozás után, hogy szerelme nyomába szegődjön. Kleist története igazakról és hazugokról, egy olyan világban, ahol ember legyen a talpán, aki szétválasztja ezeket. De a világ mellett párhuzamosan fut az álmok valósága, és lázálmaink közelebb hozhatnak a tisztánlátáshoz, csak figyelni kell.
Kovács D. Dániel rendező a héten tartott olvasópróbán egy tál naranccsal és Freud Álomfejtés című könyvével ült le a próbaterem hosszú asztalának egyik végébe. Miközben a színészek a narancsot hámozták, Dániel emondta, hogy azért választotta Kleist 1808-as darabját, mert számára egy teljesen kiismerhetetlen, ezáltal izgalmas anyaggal van dolga. Egy epikus műről van szó, egy történelmi lovagjátékról, amiben természetesen vannak gonoszak és jók. Ám, ha közelebb megyünk ezekhez a figurákhoz, idővel észrevehetjük, hogy egészen máshogy működnek, mint első olvasásra.
Elsőre ugyanis minden olyan egyértelmű – a nehéz szöveg ellenére is -, ám ha többször nekifutunk a műnek, felismerhetjük, hogy mindazoknak, amiket eddig gondoltunk, a fele sem igaz. Talán ez a „kleisti misztikum”, ahogy anno Székely Gábor rendező fogalmazott. A mű egy igazi lovagtörténet, amelyben rengeteg lehetőség van a figurák boncolgatására. Igazi viselkedéskutatási munka a színészek számára. A meseköntöst azonban a rendező szeretné eltávolítani róla.
A darab elolvasása előtt több kérdést boncolgatott Kovács D. Dániel a Szputnyik társulatával. Többek között azt, hogy
Mi a valódi hit?
Mi valójában a katolikus gondolkodás?
Miért járunk a templomba és mit ünnepelünk ott?
Mik a bűnök?
Mi a szerelem?
Mi a természetben a paradicsomi állapot?
Az előadásban a Szputnyik teljes társulata vesz részt, a mozgást a Szputnyik állandó alkotótársa, Hegymegi Máté segíti majd. Fontos forma lesz a sokféle fény-játék az előadásban, ami akár a díszletet is helyettesíti. A szerepek a próbafolyamat alatt véglegesülnek, lesz olyan színész, akinek akár 6-7 figura is jut majd.
A Szputnyik Hajózási Társaság bemutatja:Heinrich von Kleist – A Heilbronni Katica
fordította: Petra-Szabó Gizella
Rendező: Kovács D. Dániel
Bemutató: 2015. január 17. 19 óra – Jurányi Ház
További előadás: 2015. január 18. 19 óra – Jurányi Ház