Lajkó Félix, a Vajdaság Paganinije, a tehetséges csodagyerek 1974. december 17-én született. 40. születésnapját koncertmaratonnal és két új lemezzel ünnepli.
Számos ismert zenésszel dolgozott együtt, mint Szabados György, Boris Kovac, a francia Noir Désir zenekar, Alexander Balanescu, Boban Markoviæ. Hegedűjátékával elbűvölte Tokió, Amsterdam, Berlin, Pozsony, Prága, Budapest, Brassó, Belgrád, Szarajevó, Ljubljana, Frankfurt, Lyon, Bordeaux, Velence, Verona, Edinburgh, London, Tallinn, Bécs, New York zeneértő közönségét; pihenni, feltöltődni pedig visszatér a Vajdaságba, Palicsra a lovai közé, a családja körébe.
„Az én feladatom, hogy a zenére koncentráljak, a kezemre és muzsikustársaimra figyeljek – ezt a szerződést kötöttem a közönséggel, ezért fizetnek. Nem hiszem, hogy én magam olyan fontos vagyok”- mondta 2012-ben a The Strad által készített interjúban.
Számos lemeze megjelent, valamint színházi és filmzenéket is komponál. 2008-ban, a 39. Magyar Filmszemle Arany Orsó díját Mundruczó Kornél Delta című filmje kapta, melyben főszerepet játszott.
Tavaly Lajkó Félix első citerás lemeze, a Mező a világzenei toplista élére került. Ezelőtt évtizedekig nem szerepelt magyar lemez a WMCE (World Music Chart Europe) világzenei toplistájának első helyén.
„1983 – Lajkó Félix megkapja élete első citeráját. 2013 – Lajkó Félix elkészíti élete első citerás lemezét. 30 év nem kevés idő, különösen egy citera szemszögéből. Lajkó Félix ennyi ideje használja azt a citerát, melyet akkoriban édesanyjától kapott. A citera pedig ez idő alatt követi, viseli, tűri tulajdonosa allűrjeit, vállalva azt az egyediséget, hangzást, küldetést, amelyre rendeltetett. Ennek az egyedülálló kapcsolatnak a csodálatos lenyomata ez az album. Vélhetően mérföldkő a citerát értők, használók, fogyasztók körében... Mert mindeddig nem tudtuk, hogy citera így is szólhat. Félix új távlatokat, mélységeket, síkokat nyit meg, újat mutat és talán ismételhetetlent is egy hangszer értelmezésében, kihasználásában. Hogy világzene született? Talán több is annál, de ezt már mindenki maga döntse el, 1x, 10x, 100x meghallgatva ezt az albumot." (részlet a lemezborítóról)
"Annyi bizonyos, hogy Félix első tizenegy albumával el is jutott mindenféle zegzugba, ahová csak juthatott, talán valamiféle végpontba, keleti terminológiával szólva a semmi kapujához, vagy a nyugati kultúra megfogalmazásában az életmű teljessé vált" - írta Rácz Mihály a langologitarok.hu-n lemezkritikájában.
Lajló Félix két évvel ezelőtt a Kultúrpartnak mesélt édesanyjától kapott citerájáról:
Nemzetközi koncertmaratonnal, köztük egy jótékonysági fellépéssel, és két új lemezzel ünnepli idén 40. születésnapját Lajkó Félix. A vajdasági hegedűs szülőföldjén, Szabadkán kezdi jubileumi turnéját december 19-én, majd Szeged, Budapest, Veszprém, Győr, Miskolc, Szombathely, Pécs, Kolozsvár, Bécs, Ljubljana, Berlin és más városok érintése után február 27-én és 28-án a Művészetek Palotájában zárja a koncertkörutat, ahol két nap alatt három koncertet ad olyan partnerekkel, mint Balázs János és az iráni Mohammad Reza Mortazavi, Palya Bea, Csizmadia Anna és Tintér Gabriella, valamint a Budafoki Dohnányi Zenekar.
A maraton keretében kerül sor Lajkó Félix január 3-i újévi szólókoncertjére is a Zeneakadémia nagytermében. Kovács Anita, a Magyar Hospice Alapítvány programigazgatója elmondta, hogy a hegedűs az est teljes bevételét felajánlotta az alapítvány részére. „Ebből az összegből egy kétágyas betegszoba egyéves fenntartási költségét tudjuk fedezni" - mondta.
Mint Lajkó Félix elmondta, nagyszerű érzés számára egy szimfonikus zenekarban ülni, és bár korábban is játszott már második hegedűt egy ilyen együttesben, egészen más élményt jelent szólistaként szerepelni. „Egyébként szinte kizárólag komolyzenét hallgatok, és mélyen inspirál a zenének ez az ága. Különösen közel érzem magamhoz például Enescu hegedűjátékát" - mondta, hozzátéve, hogy reményei szerint dalai ebben a szimfonikus köntösben olyan emberekhez is eljuthatnak, akik eddig nem ismerték őket. Arról is beszélt, hogy szinte egészségügyi szükséglet számára a koncertezés. „Ez a mostani maraton körülbelül olyan terhelést jelent, mint egy nyári szezon. De nagyon élvezem a sűrű programot, sőt azt vettem észre, hogy ha ritkábbak a koncertek, rosszabbul érzem magam" - jegyezte meg.
A kerek ünnephez igazítva Lajkó Félixnek két új lemeze is megjelent a Fonó Budai Zeneház gondozásában: a Jelszó/Password című korongon a hegedűs a fiatal zongoravirtuózzal, Balázs Jánossal improvizál, a Végtelen/Infinity című albumon pedig a Budafoki Dohnányi Zenekarral játsszák nótái szimfonikus átiratát Hollerung Gábor vezényletével.
A koncertmaraton részleteiről Lajkó Félix honlapján és Facebook-oldalán lehet tájékozódni.