Egy több mint 1500 éve, a Római Birodalom egyiptomi uralma idején nyugalomra helyezett gyermek maradványaira bukkantak egy ősi, egymilliónál is több múmiának otthont adó temetőben Egyiptomban.
A ma Fag el-Gamous, avagy a vízibivaly útja néven ismert temető egy közeli út után kapta nevét. A utahi Birgham Young Egyetem régészei mintegy 30 éve folytatnak ásatásokat a temetőben és a közeli piramisnál. A múmiák többségének kora a Kr. u 1-7. századra tekint vissza, amikor Egyiptom a rómaiak avagy Bizánci Birodalom uralma alá tartozott.Kerry Muhlestein, az ásatás vezetője kifejtette, szinte biztosak benne, hogy több mint egymillió embert helyeztek végső nyugalomra a temetőben. A tanulmányt a Society for the Study of Egyptian Antiquities Scholars Colloquium torontói tanácskozásán ismertette.
A temetőben nem királyok vagy előkelőségek alusszák örök álmukat. Az embereket gyakran sírmellékletek és koporsó nélkül temették el. Belső szerveiket ritkán távolították el, helyette hagyták, hogy a száraz természeti környezet mumifikálja őket. A halottak alacsony rangja ellenére figyelemre méltó, szép tárgyakat is találtak, többek között vásznat, üveget, és még gyermeknek készített színes kiscipőt is.
A mumifikálódott gyermeket számos másik múmiával együtt temették el. Tunikába csavarták, nyakláncot, és két karján karperecet viselt. „Van nyoma annak, hogy a mumifikáció egy részét elvégezték. A lábujjak és lábujjkörmök, az agy és a nyelv nagyon jó állapotban maradt fenn – írják a kutatók a tanulmányban. – Az ékszerek alapján úgy hisszük, kislány lehetett, de biztosan ezt nem tudjuk megállapítani.”
A becslések szerint a gyermek 18 hónapos korában halt meg. „Igen gondosan temették el, valaki, aki nagyon szerette mindent megtett, amit tudott, hogy megfelelő temetést nyújtson neki” – írják.
Egyelőre rejtély, pontosan honnan származik az egymillió múmia. A közeli falu ugyanis túl aprónak tűnik, hogy ekkora temetőre legyen szüksége. Nem messze terül el ugyan Philadelphia (II. Ptolemaiosz Philadelphosz király után kapta nevét) ókori városa is, ami viszont saját temetővel rendelkezett. Míg egy kisebb piramis is van a közelben, több mint 4500 éve építették, vagyis bő két évezreddel a temető első használatba vétele előtt.
A múmiák felfedte történetek végtelennek tűnnek. A csapat több mint ezret tárt fel az utóbbi 30 évben és Muhlestein bevallotta, hogy igencsak el vannak maradva a publikációkkal. Az egyik ilyen érdekesség például egy több mint két méter magas múmia esete. „Találtunk egy férfit, aki több mint kétméteres magasságával nem fért be a sírba, ezért derékban meghajlították testét és úgy vetették bele” – mondta Muhlestein a konferencián.
Úgy véli, hogy a kivételes testmagasság eme emberek általánosságban nem kielégítő táplálkozását figyelembe véve - és még megfelelő étkezéssel is - igen szokatlan. Valószínűleg egészségügyi okai voltak, talán a növekedési hormon túltengése, de ennek megállapításához több vizsgálatra lesz szükség.
Amellett, hogy a temető feltárása és az eredmények publikálása hatalmas kihívások elé állítja a kutatókat, egyben izgalmas lehetőségeket is tartogat. A csapat például már elkezdte a feltárt múmiákat felölelő adatbázis elkészítését. Amint befejezték, óriási segítség lesz a terület temetkezési szokásait vizsgálóknak. Muhlestein szerint máris feltárták vele, hogy a szőkéket és a vörös hajúakat is külön területre, egy csoportba temették. Ezek a csoportosítások érdekesek, mert azt sugallják, hogy családokra vagy genetikai csoportokra (bizonyos területeken) osztott régiók lehetnek, de ennek megerősítéséhez is további vizsgálatokat kell elvégezniük.
Forrás: Hirado.hu