Fehér Renátónak ítélték a 2014. évi Zelk Zoltán-díjat, amelyet kedd este a Petőfi Irodalmi Múzeumban adtak át, Zelk Zoltán születésnapi megemlékezésével egybekötve.
A díjat 2000-ben alapította a költő özvegye, Sinka Erzsébet, aki azonban betegség miatt nem tudott részt venni az eseményen, mondta el Ágh István, a díj kuratóriumának tagja. Kiemelte, hogy a Zelk Zoltán-díj rendszerint más díjak, akára Déry-, vagy a József Attila-díj megelőzője vagy követője, amelyre példaként említette az eddigi díjazottak közül, Kemény Istvánt és Szabó T. Annát.A kuratórium, Ágh István, Kántor Péter és Forgó Zsuzsanna, nem a kötetek számát, vagy a szerző életkorát vették figyelembe, hanem a lírai teljesítményt, ilyen tekintetben a Garázsmenet egyértelműen kiemelkedő mű volt számukra.
Az est háziasszonya, Havas Judit és Vitai Ildikó előadóművészek versfelolvasással és megzenésített versekkel színesítették az estet. A díj átadása előtt Zelk Zoltánra Kalász Márton, Kossuth-díjas költő emlékezett, aki példaképként idézte fel őt. A megemlékezést követően Ágh István adta át a díjat Fehér Renátónak, majd Kántor Péter olvasta fel laudációját. Fehér Renátó versfelolvasását és köszönő szavait követően az est megzenésített Zelk Zoltán versekkel zárult, majd a díjazottal koccinthattak a vendégek.
„Ahhoz képest, hogy a Garázsmenet egy első kötet, meglehetősen sokat írnak róla, ez nagy öröm, az pedig még nagyobb, hogy ezek a szövegek elég pozitív kicsengésűek, az meg a legnagyobb, hogy a kritikusok lényeges, megvitatandó és központi tétnek látják, amit annak szántam. Ha egyszer lepörög majd a szemem előtt az életem filmje, ahogy kell, akkor az elmúlt néhány hónapra biztos nem csak egy képkocka jut” – mesélte Renátó a debütálásról októberi interjúnkban. A teljes cikk itt olvasható.
Fehér Renátó (amikor épp nem díjat vesz át a Petőfi Irodalmi Múzeumban) Párizsban él, nyelvet tanul, és kutatómunkát végez: a Magyar Füzetek című emigráns folyóiratot igyekszik feldolgozni, a megszerzetteket pedig becsatornázni a szamizdat Beszélő köréről szóló doktori témájába. Emellett pedig próbál lépést tartani a magyar irodalmi élet aktualitásaival. Ráadásul ő az egyik zsűritagja a Kultúrpart Verset a Holdra! projektjének, amelyre továbbra is várjuk a 12 soros költeményeket, amelyek közül a nyertes írás egy modern pulival utazhat a Holdra. A játékról további információk videónkban és korábbi cikkünkben.
Forrás: litera.hu