1977. december 25-én érte a halál a legendás filmrendezőt és színészt, a némafilmek legkreatívabb alkotóját, aki azt vallotta, a beszéd megöli a film szépségét.
Szülei korai elvesztése után Chaplin testvérével együtt árvaházba került. Az apa halála olyannyira megviselte az anyát, hogy teljesen összeomlott, és elmegyógyintézetbe került. A gyerekek ezek után egyik árvaházból a másikba kerültek. Chaplin először öt évesen állt színpadra, 1894-ben. 10 éves korában már pantomimművészeti társulatokkal játszott apró vígjátéki szerepekben. Első filmje, a Making a living után hamarosan óriási sikerekre tett szert, neve hamar ismertté vált.1914 júniusától már minden filmjét maga rendezte. 1919-ben három társával megalapította a United Artists stúdiót. 1921-ben elkészítette legendás, A kölyök című filmjét, melyet olyan nagysikerű alkotások követtek mint A párizsi nő, az Aranyláz, vagy a Cirkusz. Chaplin a filmkészítés minden fázisából aktívan kivette a részét: színészkedett, rendezett, írt, zenét szerzett, sőt, még producerkedett is. Azt vallotta, a beszéd megöli a film szépségét, csökkenti a mimika szerepét. A hangosfilm megjelenésével a némafilmek jócskán vesztettek népszerűségükből, ám Chaplin melodrámája és nagyszerű humora megállta a helyét a hangosfilmekkel szemben is.
1936-ban, Modern idők című filmjében a toprongyos figura búcsút vett közönségtől, a hangosfilm megjelenése a karakter „halálát" jelentette. Chaplin első hangosfilmje, A diktátor sikere után olyan filmeket rendezett, mint a Monsieur Verdoux, a Rivaldafény, vagy az Egy király New Yorkban. Utolsó filmjében, A hongkongi grófnőben már csak kisebb szerepet vállalt Marlon Brando és Sophia Loren oldalán.