Az egyiptomi kormány ellenzi a filmrendező Exodus: Istenek és királyok című filmjének vetítését az országban, mivel az "eltorzítja az ország történelmét", valamint a zsidókat is "rasszista" módon ábrázolja.
A kulturális minisztérium közlése szerint az ószövetségi kivonulástörténetet rendhagyó módon ábrázoló filmet azért tiltották be az országban, mivel annak történelemolvasata ellenkezik az egyistenhitű vallások sugallta Mózes-képpel.Egyiptom lakosságának többsége muzulmán, de az országban számottevő keresztény kisebbség is él. A cenzorok szerint a film "szándékos és durva történelmi tévedései, amelyek sértik Egyiptomot és ősi történelmét, összességében újabb, arra irányuló kísérlet tartozékai, hogy judaizálják az egyiptomi civilizációt, azaz a nemzetközi cionizmus hagyja rajta bélyegét az alkotáson". A minisztérium közleményében kifogásolta, hogy a film igaztalanul állítja be "barbároknak" az ősi egyiptomiakat, akik zsidókat ölnek és akasztanak, holott például az akasztást nem is alkalmazták a a korabeli Egyiptomban.
Emellett a film a zsidókat is "rasszista" módon ábrázolja, amikor mint fegyveres lázadókat állítja be őket, miközben a vallásos iratok a zsidókat gyenge, elnyomott népként ábrázolják. Istennek a filmben való ábrázolását (gyermekként) szintén érvként hozta fel a minisztérium közleménye a betiltás mellett. Az iszlám világban gyakori a vallásos témájú művészeti alkotások betiltása, mivel a muzulmán vallástudósok a próféták ábrázolását elfogadhatatlannak tartják.
A Nyugatról érkező alkotások ráadásul sokszor ellentétben állnak az iszlám különböző bibliai alakokról kialakított képével, így például Jézus esetében is, akit a muszlimok szerint nem feszítettek keresztre. Hasonló sorsa jutott Egyiptomban és számos más muzulmán országban a szintén idei, Noé című hollywoodi film is, amelyet a hívők érzéseinek megsértése, valamint a próféták ábrázolása miatt helyeztek tiltólistára.
Nem Egyiptom az egyetlen muzulmán ország, ahol betiltották a két hét alatt 107 millió dolláros (27 milliárd forint) bevételt hozó Exodus: Istenek és királyok című produkciót. Marokkó és az Egyesült Arab Emírségek szintén a film betiltásáról döntött. Utóbbi médiatanácsa szerint a film olyan történelmi és vallásbeli tévedéseket tartalmaz, amelyek ellenkeznek mind a Bibliával, mind az iszlámmal. Marokkóban, ahol ritkán tiltanak be filmet, több vetítés után parancsolták le az Exodust a mozik műsoráról, ugyancsak főleg az istenábrázolás miatt.
Forrás: Hirado.hu