Törökországban 2004-ben kezdődött régészeti ásatások egyedülálló történelmi kincset tártak fel: 37 hajóroncsot a Bizánci Birodalomból, ezekből nyolcat taglal egy újonnan közzétett tanulmány.
A roncsokat a Yenikapi lelőhelyen fedezték fel Isztambulban, az ókorban Konstantinápoly névre keresztelt város valamikori kikötőjében. A hajók kora az 5-11. századra tekint vissza, kivételesen jó állapotban vannak. Cemal Pulak, a tanulmány szerzője szerint soha nem találtak ilyen nagyszámú és több típusú, jó állapotban fennmaradt hajóroncsot egyetlen helyszínen.Az új tanulmányban leírt nyolc roncs kora a 7-10. századra tekint vissza, és arról árulkodik, hogy a hajóépítők akkoriban sokkal összetettebb módszereket használtak, mint korábban hitték. A vizsgált roncsok mindegyike két hajóépítési módszer elemeit ötvözi. Az egyiknél a hajó törzsét építik meg először, a másikban a vázat készítik elsőként, és utólag adják hozzá a deszkákat. Az elemzés feltárta, hogy a 7. században már átmenet figyelhető meg a vázkialakítás elsőbbsége felé.
A nyolc hajó közül hatot úgynevezett „kerekhajóként” soroltak be, ezeket elsősorban vagy teljes egészében a vitorlák hajtották. Hosszúságuk a 8-14,7 méteres tartományban mozgott, 2,5-5 méter szélesek voltak. A másik két roncs gálya, hosszú, evezős hajó, mintegy 30 méter hosszú és 4 méter széles.
A Yenikapinál feltárt 37 hajóroncs között összesen hat bizánci gályát találtak, amely a szerzők szerint az első példa a bizánci korból származó ilyen típusú hajóra. Korábban csak könyvekből és művészi ábrázolásokról ismerték a korszak bizánci gályáit, az ilyen forrásokat pedig nem könnyű interpretálni. Ennélfogva a jó állapotú hajóroncsok létfontosságú szerepet játszanak a bizánci hajók tanulmányozásában.
Mostanáig a bizánci hajókat érintő információk nagy része számos, közepes méretű, tengerjáró hajóról származott, amelyeket a Földközi-tenger térségében tártak fel - mondja Pulak. „Yenikapiban kisebb evezősök, halászhajók, haszonjárművek és még hadihajók is előkerültek, mindegyikük közvetlenül Konstantinápolyból, a Bizánci Birodalom fővárosából" - teszi hozzá.
Isztambulban nagyobb múzeumot terveznek a roncsok egy részének bemutatására. Pulak szerint azonban az egyes leletek törzsének helyreállítása éveket ölelhet fel.
A tanulmányt az International Journal of Nautical Archeology folyóirat közölte.
Forrás: Hirado.hu