Egy interjúban elhalmozta dicséretekkel hazája kommunista pártját Mo Jen Nobel-díjas kínai író, aki következő regényét a párt korrupcióellenes harcáról tervezi írni.
Mo Jen, akit "hallucinatív realizmusáért" 2012-ben tüntettek ki a rangos elismeréssel, a párt korrupcióellenes ügynökségének honlapján közzétett írásban úgy fogalmaz: "Úgy ítélem meg, hogy a kínai kommunista párt a világ bármely másik pártjánál jobban akarja, hogy Kína gazdag és erős legyen".Mo Jen hozzáteszi: "Országunk elnöke, Hszi Csin-ping a világ bármely másik vezetőjénél jobban reménykedik abban, hogy a kínai emberek jól élhetnek".
Az író arról ismert, hogy rendkívül gondosan megválogatja szavait, így nyilatkozata értelmezhető az egypártrendszer "halvány" dicséreteként - írja az AFP hírügynökség.
Az interjú az antikorrupciós kampány népszerűsítését célzó hivatalos erőfeszítések részeként jelent meg. A kampány számos vezető politikust is érzékenyen érintett Hszi Csin-ping hatalomra kerülése óta.
Mo Jen régóta pozíciót tölt be a kormányzati hátterű kínai írószövetségben. A kínai vezetéssel szemben kritikus értelmiség, köztük Aj Vej-vej kínai képzőművész, politikai aktivista is a párt mentegetőjének tartja.
Mo Jent Nobel-díja óta keblére ölelte a kínai vezetés, egy állami tanácsadó testület éves találkozóin is feltűnik azóta, olyan hírességek társaságában, mint Jackie Chan hongkongi színész.
Korábbi műveiben elvont allegóriaként foglalkozott csak a politikával, új regényét azonban elmondása szerint közvetlenül a párt jelenlegi erőfeszítései inspirálják. "Régóta fontolgatom, hogy regényt írok a korrupcióellenes törekvésekről, már keményen dolgozom is a mű vázlatán" - árulta el.
Kína egyetlen másik élő Nobel-díjasát, Liu Hsziao-pót 2009-ben 11 éves börtönbüntetésre ítélték, amiért demokratikus reformokat követelt; a Nobel-békedíjat egy évvel később, 2010-ben kapta meg.
Két másik Nobel-díjas is a mai Kína területén született, de jelenleg külföldön él: a 2000-ben irodalmi Nobel-díjjal kitüntetett Kao Hszing-csien új hazája Franciaország, az 1989-ben Nobel-békedíjjal elismert 14. dalai láma, Tendzin Gyaco pedig Tibet 1959-es megszállása után hagyta el otthonát.
Forrás: MTI