Kerényi Zoltán négy évvel ezelőtt kezdte el Ablak a múltra című projektjét, melyben régi fotók alapján mai helyszíneket fényképez le. Fővárosunk történelme és jelene mosódik össze a különös képeken.
Sokszor találkozhattunk már az internet különböző szegleteiben az „ilyen volt-ilyen lett”, vagy „régen és most” típusú képpárokkal és montázsokkal. Kerényi Zoltán fotóit több dolog is kiemeli ezek a megszokott kísérletek közül. Egyrészt a mai utcaképekben elhelyezett fotók képeslap jellege – a fehér keret megtartásával valóban egy múltra néző ablakon láthatunk be a régi jelenetekbe. Másrészt az összehozott városképek élettel teliségét a behelyezett fekete-fehér felvételek adják, ahol szinte minden esetben a helyszínen túl szereplőket is láthatunk – így haladja meg az „ilyen volt régen Budapest” témát, és alakítja át az „így éltek az emberek” felvetéssé, ami sokkal több színt és rácsodálkozást visz az eredeti koncepcióba.A fotós elmondta, pontosan nem tud visszaemlékezni a kezdeti ötletre, de mindenképp meghatározó volt a régi képek szeretete. Az első helyszín pedig az egri vár volt, ahol először gondolt arra, hogy „kellene egy olyan installáció, amit egy bizonyos szögből nézve a régi város lenne látható vagy akár az ostromló csapatok”.
A sorozat első képei 2011-ben születtek. Az évfordulót Kerényi Zoltán minden alkalommal egy új album kiadásával ünnepli meg, amelyben szép számmal sorakoznak a múltból és a jelenből összegyúrt montázsok. Az évfordulókra készült albumok az interneten is megrendelhetők.
Az Ablak a múltra további duplafotói itt találhatóak.
Forrás: Szeretlek Magyarország