A Dulwich londoni képgaléria egy kínai replikát állít ki az eredeti nagy mesterek képei között. A látogatókat arra kérik majd, hogy szúrják ki a kakukktojást.
A Dulwich képgaléria nem könnyű kihívás elé állítja látogatóit és a műértőket. Egy megfizethetetlen értékű festmény 120 fontot érő hamisítványát fogják a galéria valódi gyűjteményével, a káprázatos nagy mesterek műveivel együtt kiállítani. Az eredeti keretben megtekinthető replikát online rendelték egy kínai stúdiótól, amely a választott periódusból bármilyen stílusban elkészít egy mesterművet. A közönséget és a szakértőket pedig arra kérik, hogy vegyék észre, melyik a másolat.
„A hamisítvány hihetetlen jó minőségű. Amikor megkaptuk, egészen meglepődtünk” - mondta a szenior kurátor, Xavier Bray. „A kettőt egymás mellé helyezni pedig kifejezetten érdekes élmény volt.”
A Dulwich Picture Geléria, Anglia első nyilvános képgalériája, olyan festők alkotásaival büszkélkedhet, mint Rembrandt, Rubens, Tiepolo, Murillo vagy Poussin. A szervezők semmilyen információt nem adnak a replika méretéről, a keletkezés időpontjáról, vagy a kép tárgyáról, így még nehezebb lesz rájönni, melyik a nem odavaló festmény.
A képet a Meishing Olajfestő Manufaktúrában (Meishing Oil Painting Manufacture Company) állították elő, ahol 150 művész és rengeteg tanuló tesz eleget a világ minden tájáról érkező megrendeléseknek. Műveiket Botticelli, Van Gogh, Picasso és más művészek stílusában festik meg. A szó szoros értelmében véve ezek nem egészen hamisítványok, mivel az alkotók mindig kicsit eltérnek az eredeti mű méretétől. Fucsien tartománynak már több száz ilyen másolatkészítő stúdiója van, ide tartozik például a Dafen falu is, ahonnan évente 5 millió kép kerül forgalomba.
Fishbone és Bray remélik, hogy egyszer meglátogathatják a manufaktúrát, és találkozhatnak a „másolat-festővel”, de most a legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás az online rendelés volt. Az eredetiről készített lehető legjobb minőségű fotót elküldték e-mailben, a kész darabot postán kapták meg.
„Manapság így adnak megbízásokat, mi pedig fontosnak tartjuk, hogy haladjunk a korral” - mondta Fishbone, aki egyébként amerikai születésű londoni művész. „Ez nem csak egy amolyan 'Szia, találd meg a hamisat' akció”, tette hozzá, „hanem komoly kérdéseket vet föl arról, hogyan értékeljük és szemléljük a művészetet. Ha a Dulwichba rakjuk ki a hamis festményt, az olyan, mintha eredetet adnánk neki, és érdekes lesz látni, hogy ettől megváltozik-e a megbecsültsége.”
Persze azt is belátja, hogy az ötlet egyben elég vicces – szeretné például, ha az ajándékboltban árulnának olyan pólókat, amelyeken rajta áll a keserű igazság: „Nem jöttem rá, melyik a hamis”.
A Made in China: A Doug Fishbone Project nevű akció február 10-én kezdődik. Három hónap után felfedik majd a nagy igazságot, a kép pedig átkerül egy speciális kiállításra a Dulwich közelében.
Forrás: The Guardian