A pesti gettó felszabadításának 70. évfordulóján, január 18-án vasárnap tartják a rendhagyó Klauzál téri installáció és kiállítás záróünnepségét.
A pesti gettó emlékezete című szabadtéri kiállítással emlékezett meg Erzsébetváros Önkormányzata és az Erzsébetvárosi Zsidó Történeti Tár a pesti gettó felállításának 70. évfordulójáról. 2014. november 29. óta szabadtéri kiállítás várja a látogatókat, hogy szembesüljenek a gettó szenvedésekkel teli életével, emberek ezreinek szörnyű halálával, amely a múltban a jól ismert, nap mint nap bejárt utcákon történt.A kettős kiállítás egyszerre adott történeti visszatekintést és mutatott be kortárs művészi reflexiókat az embertelenség korszakára. A Klauzál téren megvalósított különleges kiállítás által Budapest lakói most láthatták először, mit is jelentett a gettó borzalma az ide kényszerített ezreknek. A kortárs képzőművészeti kiállítás pedig alkalmat teremtett a művészek holokauszt reflexiójára, a szubjektív átértelmezés lehetőségeire.
A Kultúrpart stábja is a helyszínen járt: végigkövettük az installáció felépülését, jártunk a megnyitón, valamint a kiállítás kurátoraival, művészettörténészekkel és alkotókkal is beszélgettünk.
A pesti gettó emlékezete című, Klauzál téri installáció két különböző, de egymást kiegészítő emlékezet-koncepcióval állít mementót a téren, illetve a budapesti gettóban 70 évvel ezelőtt lezajlott események előtt. A magyar, amerikai, izraeli és német forrásokból összeállított, emlékeztető történeti kiállításon még soha nem látott, megdöbbentő képek és dokumentumok jelennek meg a gettó áldozatairól, tömegsírjairól, temetkezéséről, a gettólakók kivonulásáról.
Emellett a Trauma - Tér - Terápia alcímet viselő kortárs képzőművészeti kiállításon a művészek Holokauszt reflexiója sokkal erősebben kötődik az egyéni emlékezet, illetve a művészi átírás, szubjektív átértelmezés lehetőségeihez. A kiállító művészek a Holokauszt utáni „harmadik generáció” tagjai, akinek bár egyéni és örökölt emlékei sokfélék lehetnek (a személyes, családi érintettségtől egészen a csupán „tananyag-ismeretig”), tágabb értelemben vett kulturális identitásuknak mégis szerves részét képezi a Holokauszt traumája és az arra adott, önvizsgálatból fakadó egyéni vélemény.
A művészek (és generációjuk) számára ez a városi színhely (a Klauzál tér és környéke) egyszerre jelent többet és mást is, mint történelmi emlékhelyet. A távoli- és a közelmúlt illetve a jelen egymásra rakódott rétegeinek vizsgálata és újrafelfedezése fogalmazódik meg a kiállított művekben, miközben mesélnek a gettóról, a Holokausztról, a Klauzál tér múltjáról, jelenéről és mindenek előtt a jövőjéről.
70 évvel ezelőtt, 1945. január 18-án reggel szabadult fel az Erzsébetvárosban a zsidó gettó, ahová a magyar nácik kényszerítették Budapest zsidóságát. Az évforduló alkalmából vasárnap szervezik meg a kiállítás nagyszabású záróeseményét.
A pesti gettó emlékezete kiállítást záró rendezvény
Időpont: 2015. január 18. vasárnap 12:00
Helyszín: Budapest, VII. kerület Klauzál tér
A rendezvény programja:
10:00: megemlékezés a Dohány utcai Zsinagógában a gettó felszabadulásáról
11:30: átvonulás a Klauzál térre
12:00: A rendezvény kezdete
12:05: Gerendás Péter és Kardos Dániel zenél
12:10: A kiállítás zárószavai
Vattamány Zsolt Budapest Erzsébetváros Önkormányzata Polgármestere
12:20: Gyertyagyújtás, emlékezés
12:30: Jelképes „Zárás”
12:45: Innen indul Deák Gábor vezetésével egy egyórás Klauzál téri történeti séta. Címe: A Klauzál tér békében, háborúban – egyéni történetek a történelem viharában. Deák Gábor a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület alapítója és alelnöke. A program: „az elmúlt 70 év legmegdöbbentőbb és legőszintébb kiállításának megtekintése. Majd körbejárjuk a teret, ahol minden épület egy történetet rejt magában”.
A kiállítás január 18-án 18 óráig látogatható.
További információk a Facebook eseménynél.