Egy nemzetközi tudóscsoport hétfői közlése szerint egyedülálló, háromdimenziós világűratlasz is készülhet majd azzal az óriás rádióteleszkóppal, amelynek építése három év múlva kezdődik.
Több mint tíz ország szakemberei hétfőn hozták nyilvánosságra azt a cikkgyűjteményt, amelyben részletesen bemutatják, milyen kutatásokat terveznek a világ legnagyobb rádióteleszkópjával. A világ legnagyobb távcsőhálózatát, az összesen egy négyzetkilométer antennafelületű SKA (Square Kilometer Array) rádiótávcső-rendszert Dél-Afrikában, Ausztráliában és Új-Zélandon építik 2018-tól, és több ezer, üvegszálas kábellel ellátott antennából fog állni.A megfigyeléseket mintegy két évvel később lehet vele elkezdeni. A legnagyobb teljesítményre képes távcsőhálózat a tervek szerint 2030-ra készül el teljesen. Egyebek mellett a világűr háromdimenziós atlaszát akarják megalkotni vele, amely még az univerzum életének korai korszakába is bepillantást engedhet. "Ha megismerjük az univerzum felépítését, kiszámíthatjuk, hogyan viselkedhetett röviddel az ősrobbanás után" - magyarázta Dominik Schwartz, a Bielefeldi Egyetem kozmológusa.
"Összehasonlító, valós idejű mérésekkel azt is megállapíthatjuk, hogyan gyorsul az univerzum tágulása" - mondta Hans-Rainer Klöckner, a bonni Max Planck Rádiócsillagászati Intézet kutatója. Más SKA-kutatócsoportok a talányos fekete energia iránt érdeklődnek, illetve Albert Einstein relativitás-elméletét kívánják megvizsgálni.
Forrás: Hirado.hu