Életének 88. évében elhunyt Petrovits László fotóriporter, aki a sportélet legendás pillanatai mellett számos fontos történelmi eseményt is megörökített.
Petrovits Lászlót, aki évtizedeken át volt az MTI fotószerkesztőségének munkatársa, január 16-án érte a halál, temetéséről később intézkednek.Az 1927-es születésű fotóriporter pályafutását 1951-ben kezdte az MTI Fotó jogelődjénél, a Magyar Fotó Vállalatnál. Négy évtizeden át fáradhatatlanul követte kamerájával a magyar sportélet eseményeit, a magyar és nemzetközi sportélet kiválóságait: több tízezer felvétellel gazdagította az MTI képarchívumát. A magyar sporttörténet jelentős részét össze lehet állítani fotóiból.
A fotóriporteri munka nem egyszerűen megélhetés, hanem hivatás volt a szemében: éveken át minden labdarúgó-mérkőzésen ott lehetett látni, amint a gólokra vadászva állt készenlétben a kapunál. Képei nemcsak a sporteseményt mutatják be, hanem az embert is, aki számára az élet próbája, öröme, drámája a verseny. Így mutatja a kalapácsvető olimpiai bajnok Zsivótzky Gyulát, Földi Imrét a müncheni olimpia aranyérmével, az 1936-os magasugró olimpiai bajnoki címére emlékező Csák Ibolyát 1968-ban otthonában, vagy a fiatal Mészöly Kálmánt, amint éppen reggelizik egy dél-amerikai turnéról hazatérve.
Egyik legismertebb képén, homlokába lógó fekete tincsekkel, két ökölvívókesztyű mögül néz szembe ellenfelével az eltökélt tekintetű Papp László 1963-ban. Fotográfiáin számos külföldi világhírességet is megörökített Maradonától Hernandezig.
Mint igazi hírügynökségi újságíró, nem zárkózott be a sport világába: történelmi dokumentum az a sorozat, amelyet 1956 októberében Nagy Imréről, a forradalom miniszterelnökéről, vagy akár az utca drámáiról készített, de Kodály Zoltán 82. születésnapján is ott volt kamerájával a teremben.
Képei számos sporttörténeti és dokumentum-összeállítást, könyvet gazdagítanak, nem egy pályázaton nyertek rangos díjakat. Petrovits Lászlót 1995-ben a Aranytollal tüntették ki.
Forrás: MTI