Nyúlfarknyi budai mellékutcában áll közel 50 éve egy különös szobor, ráadásul még csak nem is köztéren. Érdemes viszont megnézni, mert két éve továbbgondolták, nem is akárhogy.
A Váli utca a Móricz Zsigmond körteret köti össze az Allee bevásárlóközponttal, de Kárpáti Anna 1967-es bronzszobra, a Néger fiú, nem ezen a részén van, hanem azon a fél saroknyi folytatásán, ami túlnyúlik a bevásárlóközponton - írja Orosz Péter a Cinken megjelent cikkében.A szobor címe bár meglehetősen ködös (a néger szó magyarul több száz népre utalhat), elég könnyű azonosítani, hogy kit ábrázol. Ilyen testarányokkal, mint Kárpáti szobrának alanya – rendkívül hosszú alsó és felső végtagok, karcsú derék, hosszú nyak, kis fej – a Fehér-Nílus felső folyása mentén és attól keletre-délkeletre élő nilota népek tagjai rendelkeznek.
Az alkotás úgy került elő, hogy két éve három magyar képzőművész – Antal Balázs, Hatházi László és Fodor Zoltán – a mögötte álló üres falra térképet készítettek Kárpáti Anna életművéről. Kárpátinak ugyanis szuper szobrai vannak. A pingvinek, a zsiráf, az elefánt, a pihenő, heverő, kövön ülő és úszó nők mind az ő alkotásai, de be kell hozzájuk járni az egész országot, hogy megnézzük őket (a Néger fiún kívül két másik van csak Budapesten).
A térkép messziről stencilnek tűnik, de sgraffito módszerrel készült, azaz egymás fölé helyezett, majd stratégiailag visszakapart vakolatrétegeket használtak a művészek.
Minden kép mellett van két négyjegyű szám, ezek a navigációban segítenek. A felső az év, amikor Kárpáti Anna elkészítette az adott szobrot, az alsó pedig annak a településnek az irányítószáma, ahol meg lehet nézni.
És van még egy utolsó csavar. A falon a szobrok sgraffitói melletti van egy üres keret, ami úgy néz ki, mint egy távmérős fényképezőgép keresője. Ha gyerekmagasságból és oldalról nézzük, pont a nuba fiú lesz a keretben, mintha élő társaihoz hasonlóan büszkén pózolna.
Forrás: Cink