Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Rejtélyes alak tűnt fel a Móricz környékén!

Rejtélyes alak tűnt fel a Móricz környékén!

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2015. 01. 22.
Kelemen Barnabás: A Fesztivál Akadémia Budapest jubileumi 10. évada
2026-01-14 12:12:04

„A Fesztivál Akadémia Budapest generációkat és 40 országot összekötő folyamatosan fejlődő, egész évben

Fonós lemez lett az Év Jazz albuma
2026-01-09 14:38:41

Az Év jazz albuma elismerést kapta a jazz.hu szavazóitól a Juhász Gábor Trió feat. Holló Aurél: Stories From

A Hegedű Ünnepe: Három napos Fesztivál egy januári hétvégén
2026-01-06 13:34:34

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – 2026-ban első

Triolina Folk és Női vonások koncert Sukorón
2025-12-16 19:45:27

Különleges és felemelő élményben lehet része azoknak, akik december 20-án Sukoróra látogatnak. Az utolsó

további bejegyzések a szerzőtől »

Nyúlfarknyi budai mellékutcában áll közel 50 éve egy különös szobor, ráadásul még csak nem is köztéren. Érdemes viszont megnézni, mert két éve továbbgondolták, nem is akárhogy.

A Váli utca a Móricz Zsigmond körteret köti össze az Allee bevásárlóközponttal, de Kárpáti Anna 1967-es bronzszobra, a Néger fiú, nem ezen a részén van, hanem azon a fél saroknyi folytatásán, ami túlnyúlik a bevásárlóközponton - írja Orosz Péter a Cinken megjelent cikkében.

Fotó: cink.hu
A szobor címe bár meglehetősen ködös (a néger szó magyarul több száz népre utalhat), elég könnyű azonosítani, hogy kit ábrázol. Ilyen testarányokkal, mint Kárpáti szobrának alanya – rendkívül hosszú alsó és felső végtagok, karcsú derék, hosszú nyak, kis fej – a Fehér-Nílus felső folyása mentén és attól keletre-délkeletre élő nilota népek tagjai rendelkeznek.

Az alkotás úgy került elő, hogy két éve három magyar képzőművész – Antal Balázs, Hatházi László és Fodor Zoltán – a mögötte álló üres falra térképet készítettek Kárpáti Anna életművéről. Kárpátinak ugyanis szuper szobrai vannak. A pingvinek, a zsiráf, az elefánt, a pihenő, heverő, kövön ülő és úszó nők mind az ő alkotásai, de be kell hozzájuk járni az egész országot, hogy megnézzük őket (a Néger fiún kívül két másik van csak Budapesten).

Fotó: cink.hu
A térkép messziről stencilnek tűnik, de sgraffito módszerrel készült, azaz egymás fölé helyezett, majd stratégiailag visszakapart vakolatrétegeket használtak a művészek.

Minden kép mellett van két négyjegyű szám, ezek a navigációban segítenek. A felső az év, amikor Kárpáti Anna elkészítette az adott szobrot, az alsó pedig annak a településnek az irányítószáma, ahol meg lehet nézni.

Fotó: cink.hu
És van még egy utolsó csavar. A falon a szobrok sgraffitói melletti van egy üres keret, ami úgy néz ki, mint egy távmérős fényképezőgép keresője. Ha gyerekmagasságból és oldalról nézzük, pont a nuba fiú lesz a keretben, mintha élő társaihoz hasonlóan büszkén pózolna.


Forrás: Cink

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Budapest Szobor Képző

Ajánlott bejegyzések:

  • Létezik gyógyító múzeum?! Létezik gyógyító múzeum?!
  • Péter Bence hazatér - a világsztár zongorista Budapesten mutatja be legújabb produkcióját Péter Bence hazatér - a világsztár zongorista Budapesten mutatja be legújabb produkcióját
  • VALMAR – Év végi szuperkoncert az Arénában VALMAR – Év végi szuperkoncert az Arénában
  • A lélek hangja Harlem szívéből – Motown klasszikusokkal tér vissza a gospelkórus A lélek hangja Harlem szívéből – Motown klasszikusokkal tér vissza a gospelkórus
  • Az ázsiai gyógyító regény az új skandináv krimi Az ázsiai gyógyító regény az új skandináv krimi

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr887941372

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása