Az illegális műkereskedelem eddigi legnagyobb fogásának nevezték az olasz hatóságok annak az ötezer régészeti leletnek a megtalálását, amelyeket Olaszországból csempésztek Svájcba.
Ókori vázákat, áldozati szobrokat, freskókat, bronztárgyakat vittek illegális olaszországi ásatásokból Svájcba - derült ki a műtárgyak szerdai római bemutatásán. A hatósági akciót ismertető Mariano Mossa, az olasz csendőrség műtárgyvédelmi egységének parancsnoka elmondta: a műkincsrablók Svájcba adták el a közép- és dél-olaszországi Lazióban, Calabriában, Pugliában, Szicílián és Szardínián engedély nélkül kiásott leleteket.A Krisztus előtti 8. század és a Krisztus utáni 3. század közöttre datált műkincseket, pontosan 5361 darab etruszk, görög és római leletet a Svájcban élő Gianfranco Becchina olasz műkereskedő öt raktárában találták meg. Becchina nemzetközi illegális műkincskereskedelmet irányított: a svájci raktárakból az itáliai régészeti leletek a világ számtalan részébe utaztak tovább az Egyesült Államoktól Japánig műgyűjtőkhöz. Becchinát a svájci rendőrség őrizetbe vette.
A visszaszerzett tárgyakat szerdán a római Diocletianus-fürdőkben levő régészeti múzeumban mutatták be az újságíróknak. Az olasz csendőrség becslése szerint 50 millió euró értékű műkincset sikerült visszajuttatni Itáliába.
A Gianfranco Becchina működtette műkincscsempészés szálait az olasz hatóságok régóta igyekeztek felgöngyölíteni. A nyomozásban az FBI amerikai nyomozóhivatal is részt vett. Mint kiderült, nemcsak műkincsrablók, hanem tekintélyes szakértők és olaszországi múzeumok is részt vettek a Svájcba tartó műcsempészésben. Becchinát egyébként 2011-ben Olaszországban elítélték illegális műkereskedelemért, de egy napot sem töltött börtönben és svájci raktárait sem foglalták le.
Dario Franceschini olasz kulturális miniszter bejelentette, hogy a tervek szerint a tárgyakat visszajuttatják eredeti olaszországi megtalálási helyük múzeumaiba, de ezt megelőzően külön kiállításon együtt is bemutatják azokat.
Forrás: MTI