Kisebb felelősséggel járó munkakört bíztak a Tutanhamon szakáll-botrányért felelős osztályvezetőre. Ezzel a lépéssel az egyiptomi múzeum beismerte, hogy hibáztak.
A múlt heti világsajtóban megjelent hírek után, melyek szerint Tutanhamon halotti maszkjáról levált a szakáll, az intézmény konzerválási osztályának vezetőjét jelentéktelenebb munkakörbe helyezték. Míg a konzerválási osztag főnöke volt, a férfi viselte a teljes felelősséget a fáraó maszkjához kötődő minden műveletért. Miután a letört szakáll visszaragasztását nem sikerült szakszerűen végrehajtani, az osztályvezető átkerült a jóval érdektelenebb királyi járművek részlegére. Múlt héten még több száz ősi múmia, sír és szobor konzerválása volt a feladata, mostantól azonban az lesz a dolga, hogy Egyiptom régi királyainak istállóira felügyeljen.A múzeum igazgatója nem tudja, mi lehet a pozícióváltás oka. „Nem az én döntésem volt” – nyilatkozott. A hírt, hogy kár keletkezett a fáraó kék-arany színű halotti maszkján, a múzeum kurátorai szivárogtatták ki a sajtónak. Elmondásuk szerint a világítás szereléséhez elmozdították a maszkot, ekkor esett le róla a szakáll. A probléma az volt, hogy ezután nem a megfelelő ragasztót használták a visszaillesztéshez.
Kezdetben az egyiptomi hatóságokkal együtt az osztályvezető is tagadta a hírt és kijelentette: míg a rossz ragasztót tényleg alkalmazták, a szakáll maga sosem tört le. „Ha a szakáll-rész levált volna, az nagy gondot jelentene, és biztosan írtunk volna róla egy jelentést” – érvelt. A régészeti minisztérium által felkért Christian Eckmann német restaurátor szerint a halotti maszk nincs veszélyben, a hiba kijavítható.
Forrás: The Guardian