Ez ki fészke? Bárkié. Itt nincs kakukktojás. A kapu tárva, egy napig mindenki Fészekfoglaló lehet - az ötletről a szervezők, Zsuráfszky Lilla és Pozsgai Rebeka meséltek.
Január 31-én a 114 éves Fészek Művészklub egy napra kinyitja összes termét, hogy befogadja a különböző művészeti ágakban tevékenykedő tehetséges fiatalok alkotásait. A nagy múltra visszatekintő Fészek azért jött létre annak idején, hogy a mindenkori művészek egymás közötti emberi kapcsolatait előmozdítsa és egy olyan befogadó (mű)helyet biztosítson a számukra, ahol szabadon alkothatnak. Ezt a hagymányt újítja most fel egy fiatal és elszánt csapat Zsuráfszky Lilla és Pozsgai Rebeka vezetésével.
Mint a helyszínnek, úgy a kezdeményezéseteknek is különleges a múltja, miliője művészettörténeti. Mik ezek az előzmények?
A legendás Fészek Művészklub 1901-ben alakult meg a legkülönbözőbb művészeti ágakban működő fiatal, hivatásos művészek összefogására. A művészklub elsődleges célkitűzése az volt, hogy a mindenkori művészek egymás közötti emberi kapcsolataikat előmozdítsa és egy „meleg fészket” biztosítson a számukra, ahol szabadon alkothatnak, találkozhatnak, eszméket cserélhetnek egymással, illetve nagyobb művészeti nyitott rendezvényeken, bálokon együtt mutatkozhatnak be.
Az alapítók között helyet foglalt többek között Szinyei Merse Pál, Bródy Sándor, Benczúr Gyula és Lechner Ödön is.A következő évtizedekben a Fészek a művészet egyik centruma lett, a mai napig egy olyan kulturális örökséget hordoz magában, amely egyedülálló intézménnyé teszi nem csak Magyarországon, de Európában is.
Fészekfoglalásnak kereszteltétek el a rendezvényt, ami nyilván kötődik az épülethez, és az említett múltidőhöz, de egyértelmű hívószó is.
Igen,valóban igyekeztünk olyan nevet találni az eseménynek,amit köthetnek az egykor sikeresen működő Fészekhez,de úgy gondoltuk, hogy a Fészekfoglalás név kifejezheti azt is, hogy az intézmény ezután teret nyújt a ma tevékenykedő,kortás fiatalok számára, akik elfoglalhatják alkotásaikkal a Fészek termeit ma is, ugyanúgy ahogy egykor például a nyugatos nemzedék tette.
Mit vártok ettől a mikroközösségtől, akár "tartalomszolgáltatói", akár "felhasználói" –oldalon?Az összművészeti fesztivál lényege az,hogy a különböző kulturális szegmensekben tevékenykedő művészek munkája olyan közönséghez juthasson el, akik esetleg eddig teljesen más műfaj iránt érdeklődtek.Tehát, ha valaki ellátogat egy számára jól ismert kortárs színházi előadásra, akkor ezen a fesztiválon lehetősége nyílik arra, hogy az előadás után egy másik terembe átsétálva részt vehet egy néptáncbemutatón vagy akár egy világzenei koncerten.
Ezáltal egy olyan közösséget próbálunk építeni, amelyben a fesztiválon bemutatkozó művészek és közönségük hosszútávú ismeretséget köthet egymással.
Kik a szolgáltatók, és kiknek szól?Az egynapos összművészeti fesztivál keretein belül bemutatkoznak a művészeti egyetemek végzős, vagy frissen végzett hallgatói (MOME, SZFE) alternatív színházi társulatok (Traininspot Társulat, K2 Színház, Bodyssey Project), Zeneakadémiai hallgatók saját darabjaikkal (Gerlóczy Zsigmond, zongoraművész saját darabjai mellett föllép a Babra Zenekar délszláv dallamokal, valamint a Berka együttes egy zsibongó gyermektáncházzal), továbbá a kortárs- és néptáncművészet (Tókos Attila, Junior Prima Primissima-díjas táncművész és Sánta Gergő, Örökös Aranysarkantyús táncművész, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes szólistáinak előadásaiban.
Az egész napos kortárs művészeti workshopot egy óriási farsangi buli zárja, amely a Fészekben anno tevékenykedő nyugatos generációkra emlékezve a Lédával a bálban nevet kapta. A hajnalig tartó buli három teremben zajlik: a Kupolateremben Táncház Pálházi Bence bandája közreműködésével (házigazda:a Fölszállott a pávából ismert Berecz István, valamint a Corvinus Közgáz Néptáncegyüttes)
A Pincében a Táncházzal párhuzamosan a budapesti éjszakai életben évek óta fontos szerepet betöltő DJ BUDDHASMILE zenéjére lehet tombolni. Pihenésképp a Presszóban lehet lazítani egymást követő fiatal,most induló formációk zenéjére( Sunday Pills, Cha-Cha improvizatív jazz formáció: Jelasity Péter és Barta Zsolt duó).
Mennyire megélhetőek, kézzelfoghatóak az általatok hangsúlyozott értékek napjainkban, vagy éppen azok hiányára hívjátok fel a figyelmet?
Abban hiszünk, hogy a fiatal művészekben ma is megvan az összefogásra való igény és erre a Fiatal Művészek Fesztiválja hosszútávon lehetőséget ad. Ez a kezdeményezés reményeink szerint tisztán közvetít olyan értékeket,amelyek erre inspirálják az alkotókat, hogy ne öncélúan és egymás ellen, hanem közösen, egymást támogatva éltessék magát, a művészetet.
Fiatal korotok ellenére, mintha egy, vagy több, de előző generáció értékrendjét vallanátok... Honnan a tapasztalat, és azok szerint mennyire gondolkodtok trendi módon?
Mindketten színházi és táncos közekben nőttünk fel, ezért akaratlanul is egész eddigi életünkben fontos szerepet töltött be a kultúra fontossága,a művészet támogatása és terjesztése.Szerencsére a barátaink között táncosok,színészek,képzőművészek,zenészek és filmesek mellett rengeteg más érdeklődésű fiatal van,reméljük általunk hozzájuk is eljuthat az a színes gondolkodásmód ami ezeket a művészeket jellemzi és egy egészen új közeget mutathatunk meg számukra.
Az ötlet, nem titkoltan hagyományteremtő. Miként látjátok a jövőt, milyen terveitek vannak? Kikkel bővül(het) a most fellépő névsor?
Természetesen hosszútávú terveink vannak a Fiatal Művészek Fesztiváljával. Azt szeretnénk, hogy a Fészekfoglaláson fellépő színvonalas produkciók inspiriálják a kortárs művészgenerációt és minél többen csatlakoznának, ehhez a havi egy alkalommal megrendezendő eseményhez.