A festőművész munkáit bemutató tárlat nyílt csütörtökön a pekingi Szépművészeti Akadémián. A kiállításért cserébe nagyszabású tárlat készül Magyarországon Csi Paj-si kínai festő műveiből.
A pekingi tárlaton Munkácsy közel ötven alkotása látható. A Munkácsyt és korát, a 19-20. század fordulójának magyar festészetét bemutató kiállításon a művész realista népi életképei, tájképei mellett- a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) és Pákh Imre magángyűjtő jóvoltából - válogatás látható a magyar mester népszerű portréiból, csendéleteiből és szalonképeiből, valamint néhány jelentős alkotás biblikus tematikájú festészetéből.Munkácsy festészetével 2014. november 4. és 2015. január 18. között a sanghaji Kínai Művészeti Múzeumban találkozhatott a kínai közönség. A magyar művészet 19-20. századi klasszikusait Sanghajban egy csaknem száz műtárgyat felvonultató bemutató képviselte, a tárlatot két és fél hónap alatt több mint 300 ezer látogató kereste fel - közölte a Nemzeti Galéria csütörtökön az MTI-vel.
A pekingi Szépművészeti Akadémián egy kisebb válogatás, félszáz műalkotás látható; Munkácsy és a jeles festőbarát, Paál László művei mellett a realista festészeti tradíciókat követő magyar alkotók, többek között Deák Ébner Lajos, Bihari Sándor, Pataky László, Kernstok Károly, Mészöly Géza, Glatz Oszkár alkotásai.
A kiállítás előtt közvetlenül Baán László megállapodást írt alá a festőakadémia elnökével, Vang Ming-minggel arról, hogy Magyarországra hozzák Csi Paj-si híres kínai festő műveit. Az 1957-ben 93 éves korában Pekingben elhunyt művész alkotásait nagyszabású kiállítás keretében mutatják majd be. Méretét, a bemutatott műveket tekintve ez lesz az eddigi legnagyobb külföldi bemutatkozása.
Forrás: MTI