Hidegháborús fegyver jelent meg a brit főváros felett, aggodalomra azonban semmi ok. Nem terrortámadás fenyeget, a harci eszköz a Hayward Gallery látványos installációja.
Az alkotás Richard Wentworth munkája, aki a galéria Történelem most címet viselő kiállítás hidegháborús szekciójának kurátora. Bár a lakosságnak nincs félnivalója, a hat tonnás fémkreáció megdöbbentő látványt nyújt – írja a The Guardian. A művész első gondolata egy tesztrobbantás bemutatása volt, de később Cliff Lausonnal, a Hayward általános kurátorával úgy döntöttek, ehelyett inkább egy valóságos, hat tonnás Bloodhound rakétát újítanak fel a kortárs szobrászat eszközeivel. „Ami nekünk történelem, másoknak az élet része volt” – nyilatkozta Wentworth, aki 1947-ben született, így a legidősebb a kiállítást megalkotó hét művész közül.
Ha a Bloodhound a múltban valaha is bevetésre kerül, az a világ számára elképzelhetetlen katasztrófát jelentett volna. A rakétákat Nagy-Britanniában készítették a Szovjetunió 1949-es atombomba teszteléseit követő két éven belül, 1958 és 1991 között pedig Anglia keleti partjain állomásoztatták őket.
A Bloodhound azonban nem csupán egy nukleáris fegyver volt. A viszonylag nagy hatótávolságú rakétát arra tervezték, hogy másodperceken belül képes legyen meghaladni a hangsebességet. A védekezés utolsó vonalának szánták őket, hogy még azelőtt felrobbantsák az orosz nukleáris robbanófejeket, hogy azok elérnék a brit partokat. A rakétát a norfolki RAF Védelmi Radar Múzeumból kölcsönözték és speciálisan a kiállításra restaurálták a Bloodhound Megőrző Csoport tanácsai alapján egy autószerviz műhelyben, nem messze az eredeti bázistól.
Az installáció február 10. és április 26. között tekinthető meg a londoni Hayward Gallery felett.
Forrás: The Guardian