A Magyar Táncművészeti Főiskola két kiemelkedően tehetséges fiatalja, a 18 éves Kovács Noel, és a 17 éves Kovács Kristóf képviseli az intézményt a Lausanne-ban zajló klasszikus balettversenyen.
Az előválogatások után idén két magyar is bejutott a február 1-8. között zajló 43. nemzetközi balettverseny középdöntőjébe. Mindketten a főiskola VII. évfolyamos hallgatói, évfolyam vezető balettmesterük Macher Szilárd, az intézmény művészképző intézetének igazgatója.
Kovács Kristóf már tavaly is résztvevője volt a svájci megmérettetésnek és szereplésével számos ösztöndíjat nyert. A 17 éves hallgató ezúttal a Giselle című balettből Albert variációjával készül. Erőssége a technikai felkészültség és az érett előadóművészi képesség.
Kovács Noel mesterei szerint ideális adottságokkal rendelkező balett táncos - először jut ki Lausanne-ba, de korábban már számos külföldi fesztiválon képviselte nagy sikerrel a főiskolát. A versenyre Csajkovszkij Csipkerózsika című balettjéből Desiré herceg egyik szólóját viszi.
A Prix de Lausanne résztvevőinek minden évben lehetőségük van arra, hogy a legnevesebb kortárs koreográfusok egy-egy darabjának elsajátításával bekapcsolódjanak a nemzetközi táncvilág vérkeringésébe. Idén az ausztrál Louise Deleur, a spanyol Goyo Montero és a brit Richard Wherlock művei közül választhattak. A magyar indulókat a főiskola művésztanára, a neves hazai kortárs alkotó Kulcsár Noémi készítette fel.
A 9 tagú zsűriben idén helyet kapott Szakály György, a Táncművészeti Főiskola rektora is.
A Prix de Lausanne különleges helyet foglal el a klasszikus balettiskolák nemzetközi világában, hiszen itt nem díjakat osztanak ki, hanem tovább tanulási lehetőségeket, ösztöndíjakat kínálnak fel a kiválasztottaknak, a legértékesebbeket az első hat helyezettnek. Éppen ebből adódik a verseny eltérő megítélése szakmai körökben, mivel a neves magániskolák egyfajta tehetségkutatóként használják a fesztivál egy hetét, ahol „levadászhatják” az ígéretes fiatalokat, nem egyszer a kineveléssel foglalkozó állami iskolák legjobbjait. Ugyanakkor éppen ezért a feljövőben lévő ausztrál, ázsiai, brazil és amerikai iskolák balettnövendékei növekvő számban neveznek a versenyre, hiszen a vezető európai intézményekhez vagy társulatokhoz szerződni a későbbi művészi karrier szempontjából nagy lehetőség.