Az BTK Irodalomtudományi Intézet Modern Irodalmi Osztályának közössége és a 2010-ben elhunyt Erdődy Edit családja az irodalomtörténész emlékére díjat alapított, melyet első ízben Horváth Györgyi vehet majd át.
Az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet Modern Irodalmi Osztálya közössége úgy határozott, hogy díjat alapít az öt éve elhunyt munkatárs, Erdődy Edit emlékére.
A díjat a család egyetértésével évente Erdődy Edit születésnapján, február 7-én ítélik oda. Olyan kortárs irodalmi, színházi vagy irodalomtudományi teljesítményeket ismernek el vele az előző évből, amelyek az Erdődy Edit által képviselt értékeket jelenítik meg, azaz a humor, az irónia, a szatíra, illetve a bevett evidenciákra való elfogulatlan rákérdezés szubverzív eszközével a társadalmi megértés, a szolidaritás és humánum értékeit segítik érvényesülni.
A díj Erdődy Edit személyiségére és munkásságára emlékeztető egyedi tárgy, amelyet Szabics Ágnes képzőművész – a névadó lánya – készít, s amelyhez kísérő oklevél is tartozik.
A 2015-ös díjazott Horváth Györgyi, az Utazó elméletek: Angolszász politizáló elméletek kelet-európai kontextusban című könyvéért (Balassi, 2014).
A díj átadására 2015. február 16-án 16 órakor az Irodalomtudományi Intézet emeleti tanácstermében kerül sor.
Erdődy Edit 1946. február 7-én született Érsekújváron, 2010. április 12-én hunyt el Budapesten. 1969-ban szerzett magyar–francia szakos diplomát az ELTE-n. 1973-ban bölcsészdoktorrá avatták, 1993-tól kandidátus volt. 1970-től négy évtizeden át az MTA Irodalomtudományi Intézetében dolgozott, a Modern Magyar Irodalmi Osztály főmunkatársaként. Kutatási területe: a XX. század elejének magyar drámairodalma és az 1945 utáni magyar prózairodalom. A Digitális Irodalmi Akadémia Mándy Iván-szakértője volt 1999-től, valamint Ottlik Géza szakértője 2008-tól haláláig.
Horváth Györgyi díjazott könyvéről és eddigi pályájáról saját oldalán olvashatnak.
Forrás: litera.hu