Parányi tárgyak és gigantikus bronzszobrok lelnek otthonra Henry Moore újjáélesztett stúdiójában. A XX. század különleges művészének munkáiból a londoni Gagosian Galleryben nyílik kiállítás.
Henry Moore műtermét rekonstruálják a londoni Gagosian Galleryben, ahol kőfaragványai és betonöntvényei mellett különböző szerves objektumok is megtekinthetőek, mint például báránycsontok vagy madárkoponyák. Utóbbiakra a művész sétái során bukkant rá, később pedig felhasználta őket monumentális bronzszobrainak megalkotásához. Moore kedvelte a természetből származó formákat, szerzeményeit gyakran közvetlenül gipszbe öntötte. Számtalan szerves eredetű tárgy és törékeny gipszöntvény található makett stúdiójában Perry Greenben, Hertfordshire-ben. A mester korábbi otthona jelenleg múzeum, és a nevét viselő Henry Moore Alapítvány központja. Igazgatója Richard Calvocoressi, a Gagosian kiállításának kurátora.
A tárlat lehetőséget ad a parányi eredeti, és az általuk inspirált kész munkák összehasonlítására. Két életnagyságú szobor, a két méter magas dombormú, a Relief No1 és az Upright Motivate No9, a Berkeley Square-en kerülnek felállításra párhuzamosan a makettjüket is magában foglaló kiállítással. Az 1955-ös Relief No1-et nemrégiben távolították el eredeti otthonából, a rotterdami Bouwcentrumból az épület felújítása miatt. A teljes szobor 16000 kézzel faragott téglából áll, melyek elhelyezésén két kőműves mester dolgozott hónapokon keresztül.
A kiállítás több mint 60 papírillusztrációt is bemutat különböző természetes formákról: például fákat, bárányokat, madarakat, meztelen emberi testet, valamint a művész saját kezét, melyet Moore művészetében is megörökített.
A Henry Moore: Wunderkammer – Formák eredete című kiállítás február 9-től április 2-ig látható a londoni Gagosian Galleryben.
Forrás: The Guardian