Dabason a gimnázium előtt kreatív utasvárót készítettek el, Buddha, Jung, Freud, Nietzsche, Babits és Kodály eredeti gondolatai alapján. Híres emberek idézeteit olvasgatva várhatják a helyi járatot a tanulók.
A Kultúrpart állandó szerzője, Weiner Sennyey Tibor a Drót honlapján megjelent cikkében utánajárt, ki és miért hozta létre a nem mindenapi helyszínt.„A fiatalokból álló Trafik Kör Kortárs Művészeti Egyesület Dabason működik, az ő munkájuk ez a buszmegálló” – osztja meg kutatási eredményeit Weiner Sennyey. „A kivitelező a Patina Bt, tervezőként Ligetvári István építészt jelölték meg nekem, aki elárulta, hogy az idézeteket lánya, Ligetvári Dorottya válogatta. Dorottyával beszélgettem, és ő elmondta, hogy a Trafik Kör - köztük Oláh Dániel, Kovács Zoltán, Kántor és Póra Csaba -, is részt vett az előkészítésben, a grafikai megvalósításban pedig Balogh Ádám segített. Az eredeti terv egy kicsit összetettebb volt, ami Majoros Zoltán ötletén alapult, ám az önkormányzat kérésére egyszerűsítettek, illetve ülőhelyeket is biztosítottak a megállóban. Ami szerencsés volt – szerintem -, mint ahogy az is, hogy az önkormányzat bevállalta ezt a buszmegállót. Ugyanis Dabas híres lett. Méghozzá méltán és méltán büszkék is lehetnek rá.”
Többek közt az Indexen, a Librariuson és a Könyvkultúra oldalán is lehozták a képet a megállóról, rövid szöveggel és dicsérettel kísérve.
„Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen mondatok és kiktől szerepelnek annak a bizonyos buszmegállónak a falán. Lehet persze vitatni Müller, Popper vagy Bagdy Emőke egyes kijelentéseit, ugyanúgy, ahogy Hamvas, Jung vagy Kodály gondolatait is. Mégis, ezek a mondatok, ott abban a dabasi buszmegállóban, élesek és pontosak, jók és helyesek. Nem mindegy tehát, hogy mit és hova írunk fel, mint ahogy az sem, hogy hogyan.”
De mi is van felírva a dabasi buszmegállóban pontosan? Az összegyűjtött idézetekből szemezgettünk:
„Az önismeret hiányosságainak kizárólag magunk vagyunk az okai. Ahogy Buddha mondja, a világban nincs semmi eleve elrejtett, visszatartott, így az emberi lélekben sem. Önmagunkból azt nem ismerjük, amit nem akarunk vagy nem merünk megismerni” – mondja Popper Péter.
„Az ember szavakkal gondolkodik, és szavakkal cselekszik. A művelt ember gondolatokkal küzd, szavakkal csatázik. A leghatalmasabb fegyver a gondolat és a szó. A történelem: gondolatok csatái, s gyakran szavak győzelmei.” Babits Mihály
„Teljes lelki élet zene nélkül nincs. Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be.” Kodály Zoltán
„Az ember nem azáltal világosodik meg, hogy a fény alakjait képzeli maga elé, hanem azáltal, hogy tudatosítja a sötétséget. A tulajdonképpeni tömegember elvi alapon nem lát be semmit, és erre egyáltalán nincs is szüksége, mert az egyetlen, aki hibát követhet el, az a nagy Anonimus, akit konvencionálisan „államnak” vagy „társadalomnak” neveznek.” Carl Gustav Jung
Forrás: drot.eu