Hetvenkilenc éves korában elhunyt André Brink apartheidellenes dél-afrikai író, akit egyebek közt a Fekete éjbe nézve és a Homokba írt történet című regényeiről ismerhet a magyar olvasóközönség.
Brink péntek este hunyt el egy Belgiumból Fokvárosba tartó repülőgép fedélzetén, miután vérrög alakult ki a szervezetében. Az író korábban a Leuveni Katolikus Egyetem vendége volt, ahol tiszteletbeli doktori címet adományoztak neki. A ceremónián elhangzott beszédében Brink az állandó kérdésfelvetés fontosságát hangsúlyozta - mondta Eloise Wessels, az NB Publishers kiadó vezetője, hozzátéve, hogy maga az író is ennek szellemében élt és alkotott.
Brink 1962-ben mutatkozott be, és hamarosan a Sestigers nevű irodalmi mozgalom egyik vezéralakjává vált, olyan költők társaságában, mint Ingrid Jonker és Breyten Breytenbach, akik az afrikaans nyelvet felhasználva emelték szavukat az apartheid rezsim ellen.

Brinket többször jelölték irodalmi Nobel-díjra. Kétszer is felkerült a világ egyik legrangosabb irodalmi elismeréseként számon tartott Man Booker-díj szűkített listájára: 1976-ban az An Instant in the Wind, 1978-ban az Aszály vagy vízözön (Rumors of Rain) című könyvéért. Utolsó, Philida című regénye a díj jelöltjeinek hosszú listájára került fel 2012-ben.
Az A Dry White Season című regényéből azonos címmel 1989-ben film is készült címmel, Donald Sutherland, Susan Sarandon és Marlon Brando főszereplésével. Magyarországon Forrongó évszak címmel vetítették. Brandót a legjobb férfi mellékszereplőnek járó Oscar-díjra is jelölték a filmben nyújtott alakításáért.
A műveit angol és afrikaans nyelven író Brink 1996-ban megjelent Imaginings of Sand című írása Homokba írt történet címmel került a magyar könyvesboltok polcaira.
Brink 1935. május 29-én született a dél-afrikai Vrede-ben. Termékeny színdarabíró, irodalomkritikus és fordító volt, több mint 25 regény és tucatnyi színdarab kötődik a nevéhez. A Fokvárosi Egyetem angolprofesszoraként tevékenykedett. Kiadója szerint újabb regényen dolgozott.
Forrás: MTI