Abraham – Fanny – Felix. Mindhárman egy zene- és kultúrtörténeti „saga” főszereplői. A Kultúrpart videójában beláthatunk Mendelssohn és testvérei történetébe: rájuk épül az Óbudai Danubia Zenekar új sorozata.
Az Óbudai Danubia Zenakar legújabb sorozatának fókuszában a Mendelssohn-dinasztia és a Mendelssohn testvérek zenéje áll: ismert vagy éppen felfedezésre vágyó alkotások a kamarazene, a versenyművek, a szimfonikus repertoár és – igazi szenzációként! – az opera világából.
A sorozat kapcsán a házigazda, Eckhardt Gábor és a hangversenyek karmestere, Hámori Máté avat be minket a Mendelssohn család titkaiba:
A sorozat első koncertje, február 25-én Fanny Mendelssohnt mutatja be. Az egész Európában ünnepelt zeneszerző őszintén csodálta nővére talentumát. „Tegnapi dalodról akarom megírni, nővérkém, hogy milyen szép. Egész fura érzés volt, amikor egész halkan, és egymagamban megszólaltattam a Te kedves hullámcsapásaidat, és a közönség mély csöndben fülelt”.
Fanny Mendelssohn négy évvel volt idősebb öccsénél és hozzá hasonlóan páratlan zenei tehetséggel áldotta meg a teremtő. Nagyszerűen zongorázott, kivételes zenei memóriája volt, felnőttként pezsgő zenei szalont vezetett és megszámolhatatlanul sok mű bemutatását mozdította elő. De mindenekelőtt: rengeteget komponált. 1819-től haláláig közel ötszáz művet írt, zongoradarabokat, dalokat, kamaraműveket. A maga korában mindebből csak néhány jelent meg, az is leginkább Felix neve alatt. Életművének feldolgozása még a mai napig sem fejeződött be. Fanny korai halála (1847) – zongorázás közben lett rosszul és többé már nem tért magához – rendkívül megviselte Felixet: mindössze hat hónappal élte túl. Utolsó, nagyobb lélegzetű kompozícióját, az f-moll vonósnégyest nővére emlékére írta.
A második részben, április 28-án Abraham kerül majd a középpontba, a koncertsorozat pedig június 6-án Felix-szel zárul. A hangversenyek helyszíne a Budapest Music Center. További információk a programsorozatról az Óbudai Danubia Zenekar honlapján találhatók.