A Tünet Együttes Közhely élet-disco című előadását február 21-én a közönség látássérült tagjai számára akadálymentesített formában játssza a Trafó Kortárs Művészek Háza.
Az audio-narráció lényege, hogy a látássérült és vak emberek számára egy narrátor közreműködésével élvezhetővé tesz egy színházi előadást, a vizuális színpadi történések közvetítésével. Mivel a Közhely – élet-disco műfajában a verbalitás és a mozgás ötvöződik, a közönség érintett tagjainak rendhagyó élményben lehet része, hiszen a narrátor egy fizikai, táncos színházi előadást közvetít számukra.
Az előadáshoz tartozó hangos meghívó, bevezető narráció itt hallgatható meg:
Az előadás alatt a narráció egy készülék segítségével, fülhallgatón keresztül hallgathatató. Az eszközök limitált számban állnak rendelkezésre, ezért kérik, hogy az érdeklődők részvételi szándékukat minél előbb jelezzék az alábbi elérhetőségeken: Jobbágy Bernadett: onop02@gmail.com / +36 30 864 0098
A közönség látássérült tagjai és kísérőik az előadás előtt 18:45-től színpadbejáráson vehetnek részt.
A Közhely – élet-disco próbafolyamatának egy része a próbateremben, a másik köztereken, például a Moszkva téren folyt. Az alkotók alaposan megfigyelték a tereket, az ott megforduló embereket. Az előadás egypercnyi köztéri szemlélődés megnyújtott, elmélyített, magunkra vonatkoztatott olvasata. Az öt szereplő személyes története úgy mixelődik össze a járókelők történeteivel, ahogy egy DJ keveri a hangsávokat.
Az előadás a közhelyen túli közös helyet keresi, hogy hogyan kerülhetünk közelebb egy másik ember megértéséhez a saját történetünkön keresztül. Az alkotók mindezt táncos és szöveges formában, humorral és öniróniával, egyszerre hiperrealista és absztrakt stílusban fogalmazzák meg, élőben kevert zenével, DJ közreműködésével. A nézők könnyen magukra ismerhetnek a gesztusokban, a mozdulatokban és a történetekben, akárcsak egy popdalban.
„Ardai Petra és a Tünet Együttes találkozása bő egy év leforgása alatt újabb szeretnivaló, jó levegőjű, keresetlen könnyedsége mellett is húsba vágó kérdésekkel szembesítő előadást eredményezett. Moszkva tér, végállomás, leszállás. Kérjük, hagyják el a szerelvényt.” (Králl Csaba, Revizor)
„A homo ludensek mindent modelleznek, absztrahálnak, ami elképzelhető, illetve elképzelhetetlen. Bajnai Gordon sajtó tájékoztatójától a terítőket áruló erdélyi nénin, a fölényes gimnazistán, a barátságos szociopatán, a hittérítőn, az Órán, a Gombán, a fornettisen, a tarháló hajléktalanokon, az óvszer-automatán át a tűzcsapig és a mellette éktelenkedő, piros festékfoltig.” (Horeczky Krisztina, Népszabadság)
A Kultúrpart Nagyvárosi táncosok című videosorozatának utolsó részében a Tünet Együttest mutattuk be: