Elhunyt Tomie Ohtake, a brazil képzőművészet nagyasszonya. Ohtake monumentális, de légies és ívelt, harsány színekben pompázó szabadtéri szobrai Sao Paulo és több más brazil város szerves részévé váltak.
A kiotói születésű Tomie Ohtake 23 évesen érkezett Brazíliába látogatóba egyik testvéréhez, de végleg a dél-amerikai országban maradt, ahol - életrajza szerint - "Santos kikötőjébe érkezve megragadta a sárga fény, a meleg és a nedvesség intenzitása". Japánon kívül Brazíliában él a világ legnépesebb japán közössége.Már a 40-es éveiben járt, amikor festeni kezdett, eleinte figuratív tájképeket, csendéleteket és portrékat, de idővel teljesen áttért az absztraktra, a formákat és színeket intenzíven ötvöző geometriai alakzatokra.
Az évtizedek során számos monumentális műalkotást készített, egyebek közt a japán bevándorlás Sao Pauló-i emlékművét, az Oscar Niemeyer tervezte ibirapuerai auditórium tetejét és egy 70 méter széles, 800 négyzetméteres freskót az ugyancsak Niemeyer nevéhez fűződő Memorial da América Latina kulturális központba. Ohtake és Niemeyer egyaránt a hajlatok és ívek, a görbe vonalak szerelmese volt. "Az egyenes vonal idegen az emberi természettől" - szokta mondani a művésznő, akit a kortárs brazil képzőművészet egyik vezető alakjának tartanak.
Tanítása átszállt fiára, Ruy Ohtakéra is, Oscar Niemeyer tanítványára, aki jelenleg Brazília egyik legfelkapottabb építésze. Műveinek egy részét a róla elnevezett Sao Pauló-i intézetben őrzik, ahol a legutóbbi időkig is dolgozott magas kora ellenére. "A munka éltet" - mondta 2013-ban, amikor 100. születésnapjára nagyszabású kiállítást rendeztek műveiből. A Tomie Ohtake Intézet adatai szerint 27 nagyméretű és tekintélyt sugárzó műalkotása díszíti több japán nagyváros köztereit. Élete során 28 díjat nyert el, 50 egyéni és 85 kollektív kiállításon vett részt odahaza és külföldön.
Forrás: MTI