„Ha egy négyzetkilométeren belül megfelelő számú őrült él, merész dolgok születhetnek” - mondta Antal Árpád polgármester a március 18–31. közt Sepsiszentgyörgyön rendezett Reflex 3 Nemzetközi Színházi Fesztivál kapcsán.
Újabb kortárs színházi tükrözéseknek lehetünk részesei idén tavasszal. A Reflex 3 Nemzetközi Színházi Fesztiválnak köszönhetően Sepsiszentgyörgy és Háromszék hivatkozási-, találkozási ponttá válik Európa kulturális térképén.
A REFLEX Nemzetközi Színházi Fesztivál erősítette, és európai összefüggésében is továbbgondolta Székelyföld művészeti életét. A hiánypótló kezdeményezés 2009-es és 2012-es kiadásával a közép- és kelet-európai térség reprezentatív színházi szemléjévé vált, melyben az európai színházi kultúra néhány meghatározó előadását is láthatóvá tette, mint a világhírű berlini Deutsches Theater Michael Thalheimer Oreszteia rendezését, Oskaras Kor¹unovas litván rendező Hamletjét, a varsói Teatr Dramatyczny Krystian Lupa rendező Persona, Marilyn c. produkcióját, és a Rimini Protokoll Radio Müezzin c. előadását.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, a fesztivált bemutató sajtótájékoztatón a kulturális intézmények hangsúlyos támogatásáról és az életminőséget javító beruházások kettős fontosságáról – mint a közösség felemelkedéséhez vezető út – lényeges komponenseiről beszélt. Közösség- és értékteremtő törekvések kötik össze a térségben újonnan létrehozott kulturális intézményeket a már meglévő fontos, és jelentős eredményeket elért intézményekkel, mint amilyen a Tamási Áron Színház is.
Antal Árpád polgármester Silvia Dumitrache román színházkritikus gondolatát idézte: „A Reflex egy merész, érett fesztivál már, egyike az ország azon kevés találkozóinak, melyek a nemzetközi irányvonalat hangsúlyozzák.” Sepsiszentgyörgy érett már arra, hogy ötleteit tettekre fordítsa. Sepsiszentgyörgy Székelyföld nevében 2021-re megpályázza Európa Kulturális Fővárosa címét. Amíg más erdélyi városokban, mint Kolozsvár, zártságot tapasztalhatunk – utalt a pogármester a közelmúltban a várostáblák magyar és német nyelvű feliratainak betiltására – Sepsiszentgyörgy folyamatosan nyit a különböző kultúrák irányába, ezt üzeni a fesztiválunk is.
Mindketten kiemelték, hogy Romániában az elmúlt hat-nyolc év távlatában arányaiban Sepsiszentgyörgy és Háromszék fordítja a legtöbb pénzt kultúrára költségvetéséből.
A legminimálisabb geometriai jel, a PONT köré alkották a fesztivál idei arculatát. „A csendre utalunk. Az élmény minőségére. A megengedő várakozás hite ez. Nyugalom. Két hét figyelem. Igény a figyelemre. Abban hiszünk, hogy élményben lesz részünk, hozzáadunk, résztvevőkké válunk, tanúskodunk, csendben, figyelve, befogadva, nyugodtan. Együtt lenni, közösséget érezni: számunkra ez is a pont. Hiány és teljesség, akárcsak a színház, ami természeténél fogva egyszerre mutatja meg a tele- és a fogyó holdat, a bekapcsolódást és a kívül maradást. Teremtett színpadi világok közt születő sziget a pont, ahol levegőt és értéket lehet venni. Ahol csendben és kicsiben is értékesnek lehet maradni, amint vendégünk, Maria Shevtsova, a Goldsmiths University of London professzorasszonya is megerősített előző kiadásaink nyomán: Próbálják megőrizni meghittnek ezt a fesztivált. Mert a kicsi nem azt jelenti, hogy provinciális, a kicsi az nem azt jelenti, hogy igénytelen. Ez a fesztivál mindezek ellenkezőjét mutatta meg, és ha ilyen jól indult, miért ne válhatna világhírű fesztivállá...” – összegezte a REFLEX 3 gondolatiságát a fesztivál igazgatója, Bocsárdi László, kiemelve, hogy nem céljuk versenyezni a magas előadás- és meghívottszámmal bíró színházi fesztiválokkal.
További információk és részletes program a fesztivál honlapján.