Von Hagens első állandó kiállítása hosszas jogi huzavona után, némi késéssel nyílt meg szerda este az Alexanderplatzon emelkedő tévétorony tövénél.
A sokat vitatott német művész 1977-ben fejlesztette ki úttörő tartósítási technikáját, a plasztinációt, amelynek során az emberi szövetek folyadék- és zsírtartalmának eltávolítása után műanyaggal teszik időtállóvá a holttesteket. A preparátumokból 1996-ban, Japánban tartotta első kiállítását, amely egyfelől csodálatot, másfelől felháborodást keltett.Az érintett berlini kerület önkormányzata meg akarta akadályozni a bizarr múzeum megnyitását, kétszer is bírósághoz fordult, de mindkét alkalommal vesztett (jelenleg egy fellebbviteli bíróság döntésére vár).
Az ellenzők szerint a kiállítás sérti a holtak méltóságát, a pártolók viszont azzal érvelnek, hogy a preparált emberek önszántukból ajánlották fel testüket a halál utáni tartósításra. Mitte kerület polgármestere a megnyitó napján közölte, hogy nem fogadják el egyik eddigi bírói ítéletet sem, szerinte még nem tisztázott, hogy a testdonorok "eddig még sosem látott" beleegyező nyilatkozatai jogszerűek-e.
A bíróság egy decemberi határozata szerint ki lehet állítani a művész által feltalált plasztinációs eljárással emberi testekből készített installációkat, mert azok jogilag nem számítanak emberi maradványnak.
"Véleményem szerint a plasztináción átesett testek inkább csontvázaknak tekinthetőek, amelyek szintén felhasználhatóak az oktatásban" - jelentette ki Angelina Whalley, a művész felesége és műveinek kurátora.
A kurátor szerint a Körperwelten (Testvilágok) című utazó kiállítás látogatói a tárlat megtekintése után jobban óvják a testüket. Egy hat hónappal a kiállítás megtekintése után végzett felmérés szerint a látogatók 9 százaléka felhagy a dohányzással, 23 százalékuk többet sportol, 30 százalékuk pedig egészségesebben táplálkozik.
A bírálói által gyakran "Doktor Halálnak" nevezett, idén 70 éves Gunther von Hagens művész meghökkentő alkotásait eddig világszerte 40 millióan látták.
Forrás: Hirado.hu