Egy évvel A revizor bemutatója után Bodó Viktor és a Szputnyik újra meghívást kapott a Vígszínházba. Ezúttal Kurt Weill és Bertolt Brecht darabján a Koldusoperán dolgoznak, amelyben a március végi feloszlás előtt, utolsó közös munkaként a Szputnyik teljes társulata részt vesz.
A mai korra és magyarországi helyszínre igazított Gogol-darab, A revizor az elmúlt egy évben több mint 43 előadást ért meg, azóta töretlen sikerrel megy, eddig több mint 43.000 ember látta. A Koldusopera olvasópróbája 2015. január 27-én volt, a bemutatója március 14-én lesz. A hét hetes próbafolyamat során tizenkét vígszínházas és nyolc szputnyikos színész dolgozik együtt az előadás létrehozásán.Ez a darab rendkívül megköti az alkotók kezét. Szerzői jogi védelem alatt áll a darab szerkezete, nem változhat a mű eredeti jellege és szelleme, a szereplők jelleme, nincs mód zenei változtatásokra. Ennek ellenére Bodó Viktor és alkotócsapata (díszlet: Balázs Juli, jelmez: Kiss Julcsi, dramaturg: Róbert Júlia és Veress Anna, zenei vezető: Dinyés Dániel, koreográfus: Duda Éva) azon dolgozik, hogy mégis a Koldusopera egyedi, szputnyikos-víges változata készüljön el. Ahogy Bodó Viktor rendező az olvasópróbán fogalmazott ebben az előadásban „nagyon fontos lesz a csapatjáték, és hogy mindenki a másik untermannja legyen bizonyos helyzetekben.” Ez a fajta közösségi alkotás és játék persze majdnem mindegyik Szputnyikos előadásra jellemző, most azonban először a közösséget kell megalkotni a két társulat színészeiből. A szereposztás sok találkozási lehetőséget nyújt, például a Peacock-család tagjait Hegedűs D. Géza, Börcsök Enikő és Pető Kata játssza, Bicska Maxit Mészáros Máté, Tigris Brownt, a rendőrfőnököt Hajduk Károly.
A próbafolyamat elején az énekpróbák és korrepetíció mellett a kisebb szerepeket játszó színészek közös karakterépítő feladatokat kaptak. Vázlatos szerepnapló formájában mindenkinek meg kell írnia, hogy a két és fél nap alatt játszódó történet melyik órájában hol volt és mit csinált, illetve a Brecht által megírt közös jelenetek a saját élete szempontjából mit jelentettek? A történet, amelyet Brecht 1928-ban írt, különösebb aktualizálás nélkül is számos hasonlóságot mutat a mával. Csak az a kérdés, hogy ma jön-e a történet végén a királynő hírnöke?
A társulat A heilbronni Katica című előadásáról, a címszerepet játszó Kurta Nikével készített interjúnkat itt olvashatod!
További információért KATT!