Szenvedély, művészet, politika és magyarok Mexikóban. Frida Kahlo és Diego Rivera festményei mellett extra érdekességek várják az érdeklődőket a Fort Lauderdale-i NSU Művészeti Múzeumban.
A több mint 75 alkotást felvonultató kiállítás középpontjába a 20. század elejének legünnepeltebb festőházaspárja került, azonban korántsem csak róluk szól. A tárlat az NSU Művészeti Múzeum szervezésében, a Vergel Alapítvánnyal együttműködésben valósult meg és a múlt héten nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt. Az esemény különlegessége, hogy Kahlo és Rivera mesterművei mellett más befolyásos mexikói művészek alkotásai is megjelennek, úgymint a néhány éve elhunyt Leonora Carrington, vagy a Frida mellett szintén magyar felmenőkkel rendelkező Gunther Gerzso – írja az Art Daily.
A 20. századi mexikói művészeti szekció Stanley és Pearl Goodman munkásságának köszönhető, akik 1991-ben fogtak hozzá a mexikói és latin-amerikai alkotások gyűjtéséhez. Frida és Diego kiállított művei a Jacques és Natasha Gelman Gyűjteményből származnak, melyet a sikeres producer és felesége 1941-ben hozott létre. Mindketten kelet-európai bevándorlók voltak, akik Mexikóvárosban ismerkedtek meg és házasodtak össze még állampolgárságuk megszerzése előtt. A párt lenyűgözte új otthonuk kulturális gazdagsága, ezért művészeti patronálásba kezdtek. Közeli barátságot ápoltak Fridával és férjével, valamint sok más kortárs alkotóval is. Kapcsolatukat jól demonstrálja Diego Rivera meglehetősen provokatív portréja Natasha Gelmanról, melynek színösszeállítása különös figyelmet érdemel.
A kiállítás részét képezik a művészházaspárról készült fényképek is, ahol Leo Matiz és Nickolas Muray mellett Munkácsi Márton alkotásai is láthatóak. Fotográfiáik segítségével képet kaphatunk Frida és Rivera rendkívül eltérő személyiségéről, akiket közös szenvedélyük, művészeti látásmódjuk hozott igazán közel egymáshoz. A mexikói modernizmus megértését a temperamentumos és hazafias, politikai és társadalmi harcokba keveredő művészek munkásságának megismerése segíti elő. Fény derül arra is, hogyan hatottak a különböző politikai erők az ország kulturális örökségének alakulására.
Az egyedi tárlat május 31-ig látogatható a floridai múzeumban, Budapesten pedig 2016 januárjától láthatunk ismét Frida Kahlo és Diego Rivera műveket. A Szépművészeti Múzeum felújítása miatt a műalkotásokat időszakosan a Magyar Nemzeti Galériában állítják ki.
Forrás: artdaily.org