Sokak meglepetésére a Lázak (Fievres) című marokkói film nyerte idén az „afrikai Oscart”, a Pánafrikai Film- és Televíziós Fesztivál (FESPACO) fődíját, az Arany Csődört.
A Burkina Faso fővárosában, Ouagadougou-ban kétévente megrendezett FESPACO az afrikai kontinens legnagyobb filmes eseménye, a koldusszegény ország nemzetközi "névkártyája", idén négyezren köszöntötték tapssal a győztes Hicham Ayouch marokkói rendezőt.A mű diadala amiatt jelentett meglepetést sokaknak, mivel a mezőnyben szerepelt az Oscar-díjra jelölt Timbuktu című, Afrikában játszódó mauritániai film is, amelyet a francia Oscar-díjnak számító César-díj kiosztóján február 21-én hét kategóriában díjazott a francia filmakadémia.
A fesztivál sztárfilmje, a Timbuktu kénytelen volt beérni kevésbé jelentős kategóriákban (a legjobb zene, a legjobb díszlet) elnyert díjakkal.
Az Arany Csődör díjas Lázak című film egy összetett viszony története egy francia külvárosban élő apa és erőszakos, magányos fia között.
"Afrikai vagyok és büszke vagyok rá. Ellopták a múltunkat, megpróbálták ellopni a történelmünket, de a kultúránk a miénk és ideje, hogy kézbe vegyük a dolgainkat. Szép, nemes és gazdag kontinens vagyunk, mi vagyunk a Föld anyja, mi vagyunk a világ bölcsei" - ezekkel a szavakkal vette át a legjobb filmnek járó díjat a marokkói rendező.
A második legjobb filmnek járó Ezüst Csődört Belkacem Hadjadj algériai rendező Fadhma N'Soumer című műve nyerte el, a harmadik helyezett pedig Sékou Traoré Burkina Fasó-i rendező L'oeil de cyclone című alkotása lett. Ez utóbbi produkció lett a fesztivál nagy felfedezése is egyben, a Bronz Csődörön kívül elnyerte a legjobb elsőfilmnek, valamint a legjobb férfi (Fargass Assandé) és legjobb női főszereplőnek (Maimouna N'Diaye) járó díjat is.
Az idei FESPACO-t beárnyékolta az iszlamisták esetleges támadásától való félelem. A Timbuktu című film arról szól, hogy szélsőséges iszlamista csoportok elfoglalják a Mali északi részén fekvő, azonos nevű várost. A szervezők átmenetileg törölték a fesztivál programjából a mauritániai filmet, később azonban újból műsorra tűzték.
Michel Kafando, Burkina Faso ideiglenes elnöke úgy nyilatkozott, hogy a FESPACO olyan fórum, ahol mindenki szabadon és demokratikusan kifejezheti magát. "Ennek következtében lehetetlen volt, hogy ne mutassunk be egy filmet, amelyet láthatóan fenyegetett a terrorizmus" - tette hozzá Kafando.
Forrás: Hirado.hu