Provance-i hangulat, színkavalkád és apostolok a kávézóban. Megdöbbentő felismerésre jutott egy amerikai kutató Vincent van Gogh Éjjeli kávéház című képének tanulmányozása során.
Újabb érdekességre derült fény a rejtélyes életű Vincent van Goghgal kapcsolatban, aki különleges hangulatú festményei mellett mentális problémáiról és fülének levágásáról ismert a nagyközönség előtt. A művész egy feszültebb időszakát követően fényt és harmóniát keresve a provance-i Arles-ba költözött, sajátos színvilágú képeinek jelentős része itt született meg. Az akkori hagyományokkal ellentétben Van Gogh szeretett szabad ég alatt festeni, akár éjszaka is, ekkor kalapjára erősített gyertyákkal világította meg a vásznat. Így készültek többek között olyan ikonikus képei, mint a Csillagos éj vagy az Éjjeli kávéház a Place du Forumon.
Utóbbival kapcsolatban Jared Baxter amerikai kutató nemrég különös felfedezést tett: Van Gogh vallási szimbolizmusát vizsgálva arra a következtetésre jutott, hogy a kávézó ismeretlen vendégei között maga Jézus és a tizenkét apostol látható. Elképzelhető, hogy Leonardo da Vinci Utolsó vacsora című híres festménye valóban megihlette Van Goghot, amelyet mintegy mellékes részletként integrált saját művészetébe, hogy csak az avatott szem fedezhesse fel. Baxter nem az első kutató, akit foglalkoztatnak a festő rejtett szimbólumai. Az 1990-es években Tsukasa Kodera japán művészettörténész írt könyvet a festő mitológiához és kereszténységhez kapcsolódó képeiről – írja a Huffington Post.
A művész életrajzi vonatkozásait tekintve nagyon is valószínű, hogy szándékos vallási utalással van dolgunk. Hívő családba született, apja Theodorus van Gogh református lelkipásztor, nagybátyja pedig ismert holland teológus volt. Kezdetben Vincent is érzett elhivatottságot, hogy kövesse apja hivatását, ezért egyházi tanulmányokba kezdett. A feltételezést erősíti az a tény is, hogy a festmény készítésének idején levelet váltott bátyjával, Theoval. Vallási tanácsot kért testvérétől a képpel kapcsolatban, első vázlatához képest pedig több módosítást is végzett a kép befejezéséig. A végleges verzióban egy árnyalak áll az ajtóban, míg a többi, tucatnyi figura aranyszínben pompázik. A háttérnek a sárga szín használatával adott mennyei tündöklést, glóriaként fókuszálva a középső alakra.
Van Gogh számára 27-28 éves korára vált világossá, hogy életét elsősorban a művészetnek akarja szentelni, ekkor kezdett el valóban aktívan festeni. Munkássága igen termékenynek bizonyult, 1890-ben bekövetkezett haláláig közel 900 művet hozott létre.Forrás: Huffington Post