Egy, az észak-görögországi Amphipolisznál fellelt hatalmas sír ásatásaiban részt vevő görög geológus szerint a temetkezési hely és boltozatos kamrái nem egyidejűleg készültek, a sír később született meg.
Evangelosz Kamburoglu egy szombati thesszalonikéi sajtótájékoztatón azt is elmondta, hogy a kamráknak és a sírnak otthont adó dombot nem emberkéz alkotta, ahogyan a régészek feltételezték, hanem természetes képződmény.Hozzátette, szintén a vélekedésekkel ellentétben, a több mint 7,5 méter magas amphipoliszi oroszlán - egy talapzaton elhelyezett hatalmas oroszlánszobor - túl nehéz volt ahhoz, hogy a sír tetején kapjon helyet. „A Kaszta-domb természetes képződmény, főként kvarchomok, agyag és homokkő üledékei alkotják, ezért a sírstruktúra falai alig bírnak el féltonnányi súlyt, nemhogy az 1500 tonnásra becsült oroszlánszobrot” - magyarázza.
Ami az öt emberi maradványnak otthont adó, négyszögletes sírt illeti, elmondta, időben később született meg, mint a fő temetkezési hely, amelyet sírrablók pusztítottak el, semmit sem hagyva hátra. „A síremlék márványajtói rendszeres használat nyomait hordozzák magukon, vagyis sok látogató érkezett, majd távozott” - tette hozzá.
Katerina Periszteri, az ásatás vezető régésze elmélete szerint Nagy Sándor valamelyik családtagja vagy hadvezére lehet eltemetve a sírban. A négyszögletes sír és a benne rejlő öt csontváz felfedezése azonban kétségbe vonja ezt az elméletet, Kamburoglu bejelentése pedig teljes egészében cáfolni látszik. A szombati sajtótájékoztatón jelen lévő régészek egy része szóvá tette Periszteri hiányzását és módszereit, míg az előadók hozzátették, a régész addig nem áll a sajtó elé, míg nem áll rendelkezésre a kutatás összes eredménye.
Nagy Sándor Babilonban halt meg, és az általa alapított Alexandria városában helyezték örök nyugalomra. Nyughelyének pontos helye a régészet egyik legnagyobb rejtélye.
Hadvezérei éveken át harcoltak a birodalom feletti uralomért, az összecsapásokban anyját, özvegyét, fiát és féltestvérét is meggyilkolták, legtöbbjüket Amphipolisz közelében.
Bár a régészek 2012 óta folytatnak ásatásokat a helyszínen, csak 2014 augusztusában találták meg a sír bejáratát. Az év novemberében csontokra bukkantak a harmadik kamrában. Összességében eddig 550 összetört és ép csontot tártak fel, némelyik állatokhoz, többek között lovakhoz tartozott.
Forrás: MTI