200 éves DNS mintát nyertek afrikai szobrokból a San Francisco-i de Young Múzeum kutatói. A példátlan felfedezés új utakat nyithat a műtárgyak eredetiségének meghatározásában.
DNS tesztnek vetettek alá amerikai magángyűjteményből származó szubszaharai szobrokat annak érdekében, hogy beazonosítsák, pontosan milyen fából készültek az egyes alkotások. Az eljárás segítségével többet tudhatunk meg a kultúráról, amelyben készültek, illetve bizonyosságot nyerhetünk eredetiségüket illetően – írja az Art Newspaper.
Richard Scheller, a Genentech vezető biokémikusa és megbízott alelnöke – aki maga is hosszú évek óta foglalkozik műgyűjtéssel – a de Young Múzeum főkurátorával, Lesley Bone-nal folytat közös munkát a régiségek kapcsán. „Az afrikai műtárgyak hitelessége örök téma. Amennyiben bebizonyosodik, hogy egy alkotás nem az afrikai kontinensen honos fafajtából készült, felmerülhet bennünk a kétség az eredetiségét illetően” – állítja Scheller, ezért a kutatópáros elhatározta, hogy az alapanyagok azonosításával próbálnak meg a kérdés végére járni.
A múzeum július 5-éig tartó kiállításán Scheller gyűjteményének 120 darabját állítják ki, melyeken röntgen és CT vizsgálatokat is végeztek. Miután Scheller és csapata már sikeresen vont ki kémiai úton DNS-t élettelen fából modern tárgyak esetében, saját gyűjteményén alkalmazta a kísérletet. Az eredmény megdöbbentő volt: a minták 100-200 évesek voltak. Bone szerint ez az első alkalom, hogy fából készült műtárgyak esetében ezt az eljárást alkalmazták.
A kutatók úgy vélik, ha ma még nem is áll készen minden a fejlesztés széleskörű alkalmazására, tíz éven belül komoly sikereket érhetnek el, teljesen megújítva ezzel a műtárgyak eredetiségének vizsgálatát. Az eljárás a jövőben alkalmassá válhat a hitelesség igazolására, világossá téve, hogy hamisítvánnyal vagy valódi műalkotással van dolga a gyanútlan szemlélőnek.
Forrás: The Art Newspaper