Napfogyatkozás lesz március 20-án. Hazánkból nézve a napkorong közel 60 százaléka fog eltűnni, míg az Atlanti-óceán északi vidékein teljes napfogyatkozás lesz.
Legutoljára 2011. január 4-én követhettük nyomon országunk területéről ezt a ritka jelenséget, amikor a napkorong 80 százaléka volt takarásban. A most soron következő kisebb fázisú lesz ugyan, de a múltkorinál kedvezőbb megfigyelési körülmények várhatók. Érdekes egybeesés, hogy a fogyatkozás éppen a tavaszi napéjegyenlőség napjára, március 20-ára esik.Budapestről szemlélve központi csillagunk 58,4%-át fedi majd el a Hold 10 óra 48 perckor, amikor az égitest a látóhatár felett 40° magasan járja majd égi útját. A maximális fázis időszakában a napfény kissé sápadtabban világítja meg a tájat a megszokottnál, azonban oda kell figyelnünk, ha ezt az eltérést érzékelni is szeretnénk.
Fontos biztonsági követelmény, hogy megfelelő szűrő nélkül soha ne nézzünk közvetlenül a Napba, mert súlyos látáskárosodáshoz vezethet! A koncentrált hő és fény hatása távcsővel, teleobjektívvel fokozottan érvényesül, így optikai segédeszközökkel különösen körültekintőnek kell lennünk. Legjobb megoldás, ha beszerzünk egy erre a célra kifejlesztett szűrőt vagy szemüveget. Vékony felhőréteg akár a jelenség észlelésének a javára is válhat, mert természetes szűrőként is működhet. Így történt ez 2011-ben is, amikor a Kárpát-medence nagy része ködbe burkolózott.
A Nap képét egy szemlencse mögé tartott fehér papírlapra is kivetíthetjük, amelynek előnye, hogy biztonságos, és egyszerre akár többen is nézhetjük. Ha szerencsénk van, egy nagyobb napfolt is kirajzolódhat a képen. A fogyatkozó sarlót a camera obscura klasszikus eszközével is le tudjuk képezni, ez egy apró lyukon keresztül, beiktatott optikai elem nélkül is megmutatja a jelenséget. Ezt a hatást a természet maga is előidézheti, de akár mesterségesen is generálhatjuk.
A totalitás, azaz a teljesség sávja Európa északi részén vonul végig: a nagyobbrészt az Atlanti-óceánon húzódó területbe a Feröer-szigetek és a Spitzbergák esnek bele, ahova számos expedíció indult. Várhatóan szebbnél szebb képekkel számolnak majd be a természet e nagyszerű jelenségéről. Hazánkban a legközelebbi napfogyatkozás 2020. június 21-én várható, ez csekély mértékű lesz, és csak az ország egy részéből lehet majd megfigyelni.
Forrás: origo