Nehezen bírnak a turistaáradattal a világ legfrekventáltabb múzeumai. A látogatottsági rekordoknak köszönhetően teljes körű szerkezetátalakításra lehet szükség Párizsban és New Yorkban is.
Az olcsó repülőjegyek és a fejlődő országok életszínvonalának növekedésével az utóbbi években olyan extrém érdeklődés vette kezdetét, amely komoly gondokat okoz az óriásmúzeumoknak. Hatalmas tömegeket vonzanak folyamatosan emelkedő látogatottsági mutatóikkal, többségük azonban elérte befogadóképessége határát, a színvonal fenntartásához pedig reformokra van szükség – írja az Art Daily.
A felmérésekből kiderül, évente közel 10 millió ember kíváncsi a Louvre műtárgyaira, 7 millió a British Múzeumra, de a New York-i Met iránti érdeklődés sem csökken 6 millió fő alá. Az eredmények nem meglepőek, hiszen a rendkívül gazdag gyűjtemények, Michelangelo szobrai, Van Gogh képei vagy éppen a Mona Lisa érthető okokból repítik a toplista elejére ezeket az intézményeket. „A Louvre kapacitását 5 millió látogatóra tervezték, ehhez képest az elmúlt három évben 9 millió ember fordult meg nálunk” – összegezte a helyzetet a múzeum igazgatója, Jean-Luc Martinez. Az intézmény vezetője nemrég indította útjára a Piramis Projektet, melynek célja újabb pénztárak, várósorok és ruhatárak létrehozása 2016 közepéig.
A New York-i Modern Múzeum, a MoMA is túlterheltséggel küzd, ezért újabb épületrész kialakítását tervezi. A versailles-i kastély szintén tovább terjeszkedik, hamarosan 2700 négyzetméteres felülettel bővítik az egyébként is terebélyes létesítményt. Máshol inkább az éttermek és az ajándékboltok fejlesztésére helyezik a hangsúlyt, mint például a spanyolországi Guggenheim esetében. A globalizáció hatására az intézmények látogatóinak összetétele is egészen megváltozott, így nagyobb szükség van arra, hogy a nem európai kultúrkörből érkezőknek részletesebb művelődéstörténeti magyarázattal szolgáljanak a kiállításokkal kapcsolatban.
Vita tárgyát képezi továbbá a nyitvatartási idő meghosszabbításának lehetősége is. 2013 óta a MoMA és a Met a hét minden napján látogatható, a francia kormány pedig igyekszik nyomást gyakorolni saját múzeumaira, hogy kövessék az amerikai példát. A Louvre igazgatója azonban így vélekedik erről: „Paradox problémaként kezelni a látogatók számát. Egy múzeum küldetése, hogy széles nyilvánosságot kapjon és minél többen lássák a gyűjteményét. A lényeg nem az, hogy többet, hanem, hogy jobban csináljuk.”Forrás: artdaily.org