Virágzik az utcai művészet Szaúd-Arábiában. A Vörös-tenger partján fekvő Dzsidda városának történelmi központja a szaúdi graffitisek találkahelye.
A Belső hangok című kiállítást azzal a céllal hozták létre, hogy megmutassák az utcai művészet létjogosultságát. A szervezők azt mondják, nem volt könnyű összehozni az alkotókat.„Egyesek anonim módon alkotnak, mások aláírják műveiket. Többségük szaúd-arábiai. Amikor elkezdtük a szervezést, nagy volt a fejetlenség, nem tudtuk, hogy is fogjunk hozzá, hogy találjuk meg azokat, akik név nélkül alkotnak. Megpróbáltunk kapcsolatban lépni olyan bloggerekkel, akik anonim e-maileken keresztül érintkeznek ezekkel az ismeretlen művészekkel” – meséli Zaki Farsi, a kiállítás kurátora.
A kormány szempontjából a kortárs vizuális művészet még mindig egyfajta problémaforrást jelent, hiszen ezek az alkotások akarva-akaratlanul haragot kelthetnek az iszlám hívőkben. Ennek ellenére az ország több fontos intézménye egyre jobban értékeli a kortárs művészetek kedvező nemzetközi PR-hatását.
„A szervezés közben derült ki az az érdekesség, hogy az alkotók fele nő” – magyarázza a másik kurátor, Aya Alireza. „Fiúnak öltözve éjszaka kisurrannak, és miközben egy-két társuk őrködik, telefújják festékkel a falat. Sebesen és kellő körültekintéssel kell dolgozniuk, és gyorsan el kell hagyniuk a helyszínt.”
Szaúd-Arábiában egyre több nő vesz részt aktívan is az utcai művészek akcióiban. Legutóbb például három diáklány több mint 400 plakátot ragasztott ki Rijádban, amelyeken az állt, hogy „A művészet megengedett”.
Forrás: Euronews