Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
A tapsifüles titkai

A tapsifüles titkai

Moravecz Orsolya a szerző friss bejegyzései 2015. 04. 05.
Tűz és tánc a Nap alatt
2015-06-21 10:15:00

Napforduló és Szent János, Szent Jánosból Szent Iván? Ha ez nem lenne elég, ma ünnepeljük a Zene Ünnepét, a

Nem ajánlok megoldásokat!
2015-05-29 09:02:00

Bukott politikus és bankár, élő lelkiismeret, improvizáció és kórus a nézőtéren. Nem mindennapi, lényegre

Piknik és királyság?
2015-05-24 10:15:00

Vagy inkább feloldás és újrakezdés? Pünkösdi érdekességek és hagyományok után kutattunk Egyiptomtól

Fogolyszínház és színészkatonák
2015-05-08 09:02:00

Magyar kézben a cári korona, elfoglaltuk Oroszországot, miénk Párizs. Sőt, megteremtettük a világbékét

további bejegyzések a szerzőtől »

Húsvéti hagyomány, ősi szimbólum vagy házi kedvenc? A nyúlhoz kötődő tradíciók kontinenseken ívelnek át a hieroglifáktól Düreren át egészen a modern szobrokig.

A húsvéti nyúl évszázadok óta elmaradhatatlan részét képezi az ünnepeknek, a hagyomány kialakulásának pontos eredete azonban máig bizonytalan. Egyes feltételezések szerint Ostara germán istennővel áll kapcsolatban, akinek tiszteletére a tavaszi napéjegyenlőség idején ünnepséget rendeztek. Nevéből származhat a húsvét német elnevezése, az Ostern. Általában a termékenység és újjászületés szimbólumának tekintik, az ókori görögöknél Aphrodité egyik jelképe, a rómaiaknál Cupidó kísérője, a bizánci állatszimbolika szerint pedig Krisztus jele volt. Mindezek ellenére könnyen elképzelhető, hogy valójában egy 16. század körüli nyelvi félreértés volt a közvetlen oka, hogy a nyúl a húsvéti ünnepek központi figurája lett.

Tiziano: A Madonna és a nyúl, 1530 (Forrás: wikipedia.org)

A korabeli német népszokásnak megfelelően eredetileg gyöngytyúkot, – németül Haselhuhn, röviden Hasel – ajándékoztak egymásnak húsvétkor annak tojásaival együtt. Mivel a nyulat németül a hasonló hangzású Hase jelenti, valószínűleg erre vezethető vissza a húsvéti nyúl és a tojások kapcsolata. Ezt igazolja az is, hogy utóbbiakat Franciaországban és Belgiumban például nem a nyúlhoz kötik, hanem a húsvéti harangok hozzák el őket. A fészekrakás tradíciója azzal függhet össze, hogy a nyugati kultúrákban ábrázolt nyúl általában a Lepus fajhoz tartozik, amely nem üregben él, hanem fészket rak. Kicsinyei nyitott szemmel születnek, teste nagyobb és füle hosszabb.

Hans Hoffman: Mezei nyúl az erdőben, 1585 (Forrás: wikipedia.org)

A nyulak tisztelete és ábrázolása azonban korántsem csak az európaiakra volt jellemző. Az ázsiai kontinensen a nyúl és a Hold kapcsolata központi téma, amely elsősorban buddhista tanításokon alapul. E szerint az önzetlen nyúl – a későbbi Buddha – más táplálék híján feláldozta magát Indra istennő számára, ezért jutalomból a Holdra került. Ennek tulajdonítják a Hold felszínén nyúl alakként kivehető foltokat és mintázatokat, egyes tájakon „holdbéli”, „jáspis”, vagy „jáde” nyúlnak is hívják. Utóbbi elnevezés illette azt kínai holdjárót is, amely 2013 decemberében landolt az égitesten és feladata az ásványi anyagok felkutatása volt, azonban a következő év elején meghibásodott és működésképtelenné vált. A kínai kultúra és időszámítás szintén szoros kapcsolatban áll a holddal és a hozzá kötődő naptárral. Az asztrológia szerint a 12 állatövi jegy közül a negyedik a nyúl, melynek éve utoljára 2011-ben volt, legközelebb pedig 2023-ban jön el.

Újévi japán képeslap 1910-ből (Forrás: mfa.org)
Ahogy már a fentiekből is látható, a nyulak ábrázolása és kultusza kultúrától függetlenül az egész világon jellemző témája a képzőművészetnek. Egyik legősibb megörökítése az ókori Egyiptomhoz kötődik, ahol több mint 4000 éves falfestményeken és szarkofágokon látható a sivatagi nyúl, a sekhat hieroglifája. Az ábrázolás a létigével és annak igealakjával áll kapcsolatban, emellett Unas fáraó nevének korabeli leírása szintén tartalmazza a rajzot.

Hieroglifa az ókori Egyiptomból (Forrás: pinterest.com)
Jóval későbbi, ám annál híresebb alkotás a magyar származású Albrecht Dürer 1502-ben készült Fiatal mezei nyúl című akvarellje. A képet kezdettől fogva legendák övezték. Egyesek szerint a festő egy árvízből mentette ki az állatot, mások úgy tartják, hogy egy macska volt az ismert festmény modellje. Újabb történet szól Dürer és Giovanni Bellini olasz festő velencei találkozásáról, amikor az olasz mester állítólag arra kérte Dürert, mutassa meg azt a különleges ecsetet, amellyel az állat bundájának finom részleteit festette. A kép különlegessége azonban nem az ecsetben, hanem a festő tehetségében rejlik, ezért Dürer számos egyszerű ecsetet mutatott Bellininek, hogy találja ki, vajon melyiket használta.

Dürer: Fiatal mezei nyúl, 1502 (Forrás: pinterest.com)
A festményt 400 éve a bécsi Albertinában őrzik, állaga megóvása érdekében más Dürer festményekkel együtt csak kivételes alkalmakkor, 10-20 évente állítják ki. Erre utoljára 2014-ben, előtte pedig 2003-ban volt példa. A másik Mezei nyúl festményt egészen a 19. század második feléig szintén Dürernek tulajdonították, csak 1876-ban döntöttek úgy a művészettörténészek, hogy az Hans Hoffman alkotása. Dürer tiszteletére szülővárosában, Nürnbergben, még bronzszobor formájában is megörökítették a híres állatot.

Jürgen Goertz: A nyúl – Tisztelgés Dürer előtt, 1984 (Forrás: pinterest.com)
A nyúl, mint művészeti téma további kortárs művészeket is megihletett, mint például Barry Flanagant, aki számos alkalommal formálta meg az állatot. A washingtoni Nemzeti Szoborparkban látható például a Gondolkodó nyúl című műve.

Barry Flanagan: Gondolkodó nyúl (Forrás: wikipedia.org)
A Yorkshire Szoborpark szintén bővelkedik emberszabású nyulakban, elsősorban Sophie Rydernek köszönhetően, aki a mitológiai állatok ábrázolásának művésze.

Sophie Ryder: Kettéhasadt nyúl (Forrás: pinterest.com)
A nyuszik az utcai műfajt sem hagyták hidegen, a spanyolországi Zaragozában ROA graffiti művész döntött úgy, hogy a tűzfalat a bundás állat díszítse.

ROA: Nyúl graffiti (Forrás: angloitalianfollowus.com)
Képzőművészeti jelentőségük mellett a nyulak az irodalomban is előkelő helyet foglalnak el. Számos mese és film főhőseivé váltak La Fontaine történeteitől Beatrix Potter Nyúl Péterén át egészen Lázár Ervinig. Tapsi Hapsi és az Alice csodaországban vidám figurája szintén korszakokat képviselnek, felejthetetlenné téve a több évezredes múltra visszatekintő ikonikus állatot.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Történelem Húsvét Képzőművészet Hagyomány Festmény Képző

Ajánlott bejegyzések:

  • Országos Táncháztalálkozó és Kirakodóvásár Országos Táncháztalálkozó és Kirakodóvásár
  • Bányahangulat a Balaton-parton Bányahangulat a Balaton-parton
  • Újra várja a festeni vágyókat a titokzatos zebegényi kert Újra várja a festeni vágyókat a titokzatos zebegényi kert
  • A művészet tényleg gyógyíthat? A művészet tényleg gyógyíthat?
  • A meditáló bronzalakok mestere A meditáló bronzalakok mestere

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr87943118

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard