A rákkal folytatott évtizedes küzdelmét mondja el a Jászai-díjas Kara Tünde a Békéscsabai Jókai Színház új, Karkithemia című monodrámájában.
A darabot, amelynek hétfőn lesz az ősbemutatója, Zelei Miklós és Pethő Sándor írta. A monodráma keletkezéséről szólva Zelei Miklós az MTI-nek adott interjújában elmondta: a kétezres évek végén ismerkedett meg Kara Tündével Békéscsabán, egy színházi évadzáró ülésen, ahol jó barátok lettek. 2011 tavaszán, a drámaíró versenyen találkoztak ismét, de Tünde addigra teljesen megváltozott. "Én ritkán szoktam megdöbbenni, de akkor teljesen lefagytam. Csak annyit mondott: rák. Nekem pedig elkezdett járni az agyam, hogy mi ez a betegség, amely fizikailag is ennyire meg tudja változtatni az embert" – fogalmazott.A Jászai-díjas színésznőnél 2001-ben mirigyrákot diagnosztizáltak, több kórházi kezelést követően 2011-ben nyilvánították legutóbb tünetmentessé. Hosszas rábeszélés után Kara Tünde vállalkozott arra, hogy tollba mondja betegsége történetét. "Azzal próbáltam meggyőzni, hogy ha már elment 10 éve a betegséggel, miért nem próbálja meg leszűrni a tanulságokat egy monodrámában. Mert regény, novella és film szólt már erről a témáról több is, de színpadon a saját történetét, úgy tudom, még senki nem adta elő" – mondta Zelei Miklós. Hozzátette: egyébként is érdekelte a monodráma műfaja, mert szerinte hatalmas lehetőségek rejlenek abban, ha egy színész képes nem csupán felmondani a monológot, hanem megtalálni az abban rejlő apróbb szerepeket és karaktereket.
Hároméves munkafolyamat vette kezdetét 2011 nyarán, 120 oldalnyi felvett interjúból készült el az egész estés monodráma. Pethő Sándor elmondta: első lépésként elkészítették a 10 év kronológiáját, amely megadta a cselekmény főbb elemeit. Utána többször végigmentek a szövegen, próbálták minél szikárabbá tenni. "Van bennünk egy ősi félelem a ráktól, ennek a megtestesítőjét próbáltuk Karkithemia, a rák görög istennője bizarr, tragikus alakjában megfesteni. Ha ez sikerül, formába öntöttük a félelmeinket, ami által néven is neveztük őket, így pedig van némi esélyünk arra, hogy uralni is tudjuk" – fogalmazott.
Pethő Sándor azt kérte, amíg nem készülnek el a darabbal, ne találkozzanak Kara Tündével, a színésznő sem akarta félkész állapotban megnézni a szöveget. "A színpadi mű más, mint egy beszélgetés, ott történetet kell csinálni. Így tudtam objektívabb, az úgynevezett külső szemlélő, a fékek és ellensúlyok rendszere lenni" – mondta Pethő Sándor.
"Beleírtuk, amit szellemesnek vagy fontosnak tartottunk. Volt, ahol adódott egy szójáték lehetősége. Aki ismer, tudja, hogy meglehetősen morbid a humorom, nekem arról, hogy a rák népbetegség, a népdalok jutottak eszembe. Elkezdtem keresni a népdalokat, rátaláltam az Elment Julcsa a fonóba kezdetűre, amit átírtam Elment Julcsa a kemóba változatra. Bíztunk abban, hogy Tünde majd jóváhagyja ezeket a részeket, és általában így is tett." - mesélte Zelei Miklós.
A Karkithemia ősbemutatója április 13-án, hétfőn lesz a Békéscsabai Jókai Színházban. A darabot Tege Antal rendezi, a főszerepet Kara Tünde játssza. A görög kar tagjait Csomós Lajos, Szente Éva és Galambos Hajnalka alakítja. A díszletet Egyed Zoltán tervezte. A Karkithemia összes meghirdetett előadására hetekkel a bemutató előtt elkelt minden jegy.
Forrás: MTI