A Vidnyánszky Attila vezette Magyar Teátrumi Társaság a pécsi színházi szemlét bojkottáló színházaknak írt levelet. Mint írták, nem céljuk a széthúzás, a POSZT zsűritagjait pedig szakmai alapon választották ki.
A Magyar Teátrumi Társaság (MTT) arra kéri a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) versenyétől visszalépő színházakat, hogy fontolják meg döntésüket. Az Örkény István Színház, a Szputnyik Hajózási Társaság és a STEREO Akt társulata korábban azt közölte, hogy a POSZT versenyprogramjába beválogatott előadásaikat játszani fogják a POSZT-on, de a versenyben nem vesznek részt.Az Örkény Színház társulata azért döntött úgy, hogy visszalép a versenytől, mert nem értenek egyet azzal, hogy a POSZT szakmai zsűrijének összeállításakor az MTT indoklás nélkül visszautasította a kritikuscéh delegáltját, és nem értenek egyet azzal sem, hogy a Magyar Színházi Társaság (MSZT) ezt szó nélkül tudomásul vette. Tiltakozásul az Örkény Színház kilép a Magyar Színházi Társaságból is. "Bejelentjük, hogy a jövőben esetleges beválogatásunk esetén sem kívánunk szerepelni a fesztiválon, mindaddig, amíg annak viszonyai nem válnak átláthatóvá és egyértelművé" – írták a közleményben, amelyben felszólították a két társaságot, hogy tegyék világossá, milyen alapon döntenek személyi kérdésekről, és kezdeményezzenek nyílt párbeszédet a fesztivál jövőjéről.
A Vidnyánszky Attila vezette Magyar Teátrumi Társaság a három színháznak címzett szerdai levelében emlékeztet arra, hogy a POSZT lebonyolításáért egy nonprofit kft. felel, amelynek többségi tulajdonosa Pécs városa, a két kisebbségi tulajdonos, egyenlő arányban a Magyar Színházi Társaság és a Magyar Teátrumi Társaság. A POSZT működéséért gazdaságilag, jogilag, szakmailag és morálisan is a tulajdonosok vállalják a felelősséget. Mint írják, a három tulajdonos megállapodásának megfelelően bizonyos szakmai kérdésekben a két szakmai tulajdonos dönt. Ilyen kérdés a válogatók személyének kiválasztása, a zsűri felkérése, a díszvendég meghívása, az off-program fő irányainak meghatározása. Kiemelik: a válogatást a két szakmai tulajdonos által megbízott két válogató végezte, és döntésüket a tulajdonosok változtatás nélkül elfogadták. "Egyébként az ő kiválasztásuk és megbízásuk is hasonló körülmények között zajlott le, mint a zsűri tagjainak felkérése" – emlékeztetnek.
A zsűri tagjaira vonatkozó javaslatokat is a két szakmai tulajdonos gyűjti össze, a javaslatokat összegzi, majd közösen dönt arról, hogy végül kiket kér fel zsűritagnak. Egyetlen szakmai szervezet vagy egyesület, egyetlen magánszemély vagy színházi szakember ajánlattétele sem jelent automatikus delegálást. Sem a válogatók, sem a zsűritagok, sem a díszvendég személyére vonatkozóan – hangsúlyozzák, hozzátéve: ezen fentiek ismeretében "nevezett be" mindenki a POSZT versenyébe tavaly tavasszal, ajánlotta a válogatók számára előadásait. Kiemelik azt is, hogy a két társaság senkit nem utasított vissza, a sok ajánlás közül konszenzussal választva hét zsűritag mellett döntött.
"Úgy látjuk, hogy a helyzet, amely a POSZT körül most kialakult, nem az együttműködés, hanem a széthúzás irányába hat. Nekünk nem ez a célunk" – írják, hozzátéve, hogy az elmúlt években a két társaság rengeteg energiát fektetett abba, hogy a POSZT kapcsán – és más ügyekben is – kompromisszumra törekedve döntsön. A Magyar Teátrumi Társaság szerdai közleménye kitért arra, hogy szükség van a fesztivál megújulására, ennek lehetőségeiről, a POSZT jövőjéről – szintén konszenzusos megbízás alapján – egy részletes tanulmány készül. A megújulás útjairól a POSZT-on terveztek nyilvános vitát.
Forrás: hvg.hu