A szerző az Osztrák Kulturális Fórum és a Goethe-Institut meghívására érkezik a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra, és két ízben is találkozik az olvasókkal. Nem érdemes kihagyni!
32 éves korában már iskolai tananyag volt, de már huszonévesen, a nemzetközi hírnév kapujában is a német irodalom nagy reménységeként tartották számon Daniel Kehlmannt.Kehlmann 1975-ben született Münchenben. Bécsben nőtt fel, jelenleg Berlinben él. Már első könyvét, az 1997-es, magyarul is olvasható A Beerholm-illúzió című regényt is lelkesen fogadta a kritika. Az idén negyvenéves szerző azóta jelentős életművet mondhat a magáénak, korosztályában kétségkívül a német irodalom legnagyobbjai között van a helye. Munkásságáért egy sor rangos irodalmi díjat besöpört. A világ fölmérése című, 46 nyelvre lefordított könyve a háború utáni német irodalom egyik legsikeresebb regénye lett: Németországban 2,3 millió, világszerte pedig hatmilliónál is több példányban kelt el.
Legújabb regénye, az F címe egyszerre utal famíliára, fátumra, fake-re, vagyis hamisításra és financiális válságra, magában rejti hősei, a három Friedland-fivér családnevét is. A regény gerincét három – egyfajta prológussal, illetve epilógussal kiegészített – fejezet adja. Egyetlen nap, 2008. augusztus 8. eseménysorát beszéli el három egymástól különböző, belső nézőpontból. A nap megválasztása nem véletlen: nem sokkal járunk az összeomlás, a gazdasági válság kirobbanása, a Lehman Brothers csődje előtt. A három nézőpont a három Friedland-fiúé, akik közül Martinból hitetlen pap lett, akinek igazi elhivatottsága a Rubik-kocka-forgatás. A festőként nem elég tehetséges Iwan képhamisítóként tevékenykedik. A harmadik fiú, Eric a pénzvilágban dolgozik, nagymenő bróker, jóllehet már rég elvesztette a rábízott pénzeket.
Kehlmann regénye virtuóz remekmű, jól kitalált és mintaszerűen megkonstruált, szellemes játék. Kitűnő olvasmány, egyszersmind nagy irodalom, amelyről az Élet és Irodalomban megjelent recenziójában Oravecz Gergely így ír: „… humorral ilyen finoman átitatva eddig még nem nagyon írták meg, hogy fogalmunk sincs, miként kéne eltöltenünk az időnket ezen a bolygón, amelyről a végén nyomtalanul fogunk eltűnni. Pedig esetleg lehetne máshogy, önmagunkat kiteljesítve is élni, csak akarni, próbálni kellene – egy olyan világban, ahol szükségszerűség és végső instancia helyett mindössze véletlen történések akadnak, ez, ha nem is könnyű, de legalább lehetséges.”
Daniel Kehlmann budapesti programja:április 24., 10:00 óra
ELTE, 1088 Budapest, Múzeum krt. 4-8., előadóterem
moderátor: Wilhelm Droste
német nyelven
április 25., 13:30 óra
Millenáris, 1024 Budapest, Kis Rókus u. 16-20., Osztovits Levente terem
moderátor: Forgách András
német nyelven, magyar szinkrontolmácsolással
További információk itt.