Május 6-10 között újra itt a Budaörsi Fesztivál. A lassan húsz éves múltra visszatekintő rendezvény főszervezőjével, Selmeczi Ágnessel nem csak az idei programokról beszélgettünk.
Gyakran Budaörs kulturális nagyköveteként mutatkozol be. Hogyan tett szert a város egy magadfajta diplomatára?Számomra kiemelten fontos a kultúra közvetítése. Itt Budaörsön lehetőségem van arra, hogy megálmodjak és létrehozzak rendezvényeket a budaörsi Önkormányzat megbízásából. A város illusztris helyszínein évek óta új és új produktumokat mutatunk be, hogy a színház, az irodalom, a képző- és zeneművészet jeles alkotásai eljussanak a lakossághoz. Egyik első önálló, emlékezetes szervezésem a Firkin zenekarral egy Ír KocsmaSó volt, mely megalapozta együttműködésemet velük – azóta is a kedvenceim közé tartoznak. Emellett számos koncertet, előadást, vagy felolvasó estet
szerveztem.
A Budaörs Fesztivál sokéves múltra tekint vissza. Mi a titka, hogy a fesztivál lassan két évtizede ilyen sikeres?
A város tizennyolcadik éve rendezi meg a fesztivált, korábban Mandel Róbert zeneművész volt az igazgatója, én három éve vettem át tőle a stafétabotot. Nagyon büszke vagyok arra, hogy a város legfontosabb rendezvényéhez adhatom a nevemet. Budaörsön kifejezetten jó rendezvényt csinálni, mert a Városháza, és a különböző kulturális intézmények szinte a tenyerükön hordoznak: odaadással támogatnak az előkészítésben, és a lebonyolításban. Itt igazi csapatmunka folyik. Roppant hálás vagyok, hogy az intézmények között jó az összhang, és szoros köztünk az együttműködés, csak így lehet fenntartani a pezsgő kulturális életet, és megvalósítani az elképzeléseinket.
Rendkívül széles programkínálattal készültök. Elsősorban milyen közönségre számítotok?
Az az álmunk, hogy a fesztivál idejére az ország kulturális fővárosa legyünk, hogy a figyelmet erre az öt napra magunkra irányítsuk. Budapest közelsége azonban nagy kihívást állít elénk, így a program- és rendezvényszervezés egyik célja, hogy itt tartsa a fiatalokat, számukra is alternatívát kínálva. Ennek egyik eszköze a frissen nyílt PostART, amelynek indusztriális befogadó térében koncerteket és előadásokat szervezünk – a hely programjait a Budaörsi Szent Tarzíciusz Egyesülettel közösen állítjuk össze. De igyekszünk minél szélesebb réteget megszólítani és idecsalogatni: a lista az Ivan & the Parazoltól a szimfonikus koncertig, a bábozástól a slam poetry-ig, avagy – bármilyen meglepően hangzik – Kocsis Zoltántól Szabó Benedekig tart. A Budaörs Fesztivál további célja, hogy bemutassa a város csodálatos helyszíneit, így a fesztiválhangulat kiterjed a Kálvária térre, a Budaörsi Városi Sportcsarnokra, a Kürt Rendezvényközpontra, gyönyörű templomainkra, és a Budaörsi Latinovits Színházra is.
Mi a helyzet a gasztronómiával?
Az igényes gasztrokultúra számunkra nagyon fontos, a szabadtéri napon mutatkoznak be a kiválasztott helyi vállalkozók mellett olyan magyar cégek, melyek az általunk támasztott minőségi elvárásoknak maradéktalanul eleget tesznek. Érdemes lesz majd megkóstolni például a Gardon Bisztró erdélyi ételkülönlegességeit, vagy a Mojito Lemon kínálatát – ők világszínvonalú koktélokkal készülnek.
Az év második felére milyen terveid vannak?
Budaörs több nagy városi rendezvényét is én szervezem, tehát a Budaörsi Vigasságok, a Budaörsi Advent is szerepel az ez évi teendők között. A PostART-nak a Gardon Bisztróval való közös megújítása is itt van a küszöbön, nyárra gyermektáboroztatást tervezünk kézműves, színész mesterséget bemutató, néptáncos, és egyéb tematikában. Izgalmas, színes kulturális közösségi teret szeretnénk létrehozni, melyet a fesztivál idején nyíló romkocsma, és étterem tesz majd teljessé.