Telt házas koncerteket adott, valamint óriási szakmai és közönségsikert aratott a Concerto Budapest Japánban - mondta el Keller András hegedűművész-karmester, az együttes zeneigazgatója az április 29-én kezdődött turné végén.
A zenekar nyolc koncertet tartott a szigetországban a franciaországi La Folle Journée fesztivál testvérrendezvényén; a felkérést még a januári franciaországi Folle Journée-n kapták."A Concerto Budapest szerdán véget ért japán turnéja a magyar lélek és a szív diadala volt, négy napon nyolc nagyszerű koncerttel. Valamennyien büszkék lehetünk rá" - fogalmazott Keller András az MTI-nek adott interjúban, utalva arra, hogy az idei fesztivál mottója "A lélek és a szív szenvedélye" volt.
"A Folle Journée Japan méreteiben messze meghaladja a franciaországi fesztivált, de a hangulat mindkét helyszínen ünnepi volt. A szervezés fantasztikus volt: minden óramű pontossággal működött, figyelmes, baráti légkörben zajlott minden. Csodálatos termekben játszottunk fantasztikus, érző és értő közönség előtt" - fogalmazott Keller András.
Elmondása szerint a Folle Journée a sokat utazó művészek számára is nagy kihívást jelent, hiszen sokszor naponta több ízben is csúcsformában kell lenni. "Kicsit olyan, mint egy olimpia - csakhogy itt mindenki 'győztes', mert maga a meghívás, a részvétel is egy nagy kitüntetés".
A Concerto Budapest Tokióban 4 koncertet adott, felléptek Japán legnagyobb koncerttermében, a Tokyo International Forum (TIF) 5 ezer személyes termében, ahol Ránki Dezső, Klukon Edit és Ránki Fülöp volt a szólistájuk. Bivakóban és Kanazavában is 2-2 koncertjük volt, 1850, illetve 1550 személyes, kiváló akusztikájú koncerttermekben játszottak telt házak előtt. A programjuk Bach, Schubert, Berg és Schönberg műveiből álltak - részletezte a karmester.
"Három koncerten léptem fel szólistaként is a zenekarral, Serge Zimmermann közreműködésével Bach szólóversenyműveit és kéthegedűs koncertjeit adtuk elő. A Keller-kvartett is muzsikált Tokióban az 1200 személyes Yomiuri Hallban, ahol Haydn A Megváltó 7 utolsó szava a kereszten című művét mutattuk be."
Keller András külön kiemelte Dukay Barnabás zeneszerző sikerét. "Bach két és három zongorára írott versenyművei között szerepeltek Bach-átiratai és rövid saját kompozíciói. A közönség mindenütt empátiával és szeretettel fogadta Dukay műveit. És kicsit el is gondolkodhatunk: Magyarországon talán 10 év alatt sem hallgatnak meg annyian kortárs zenét, mint Dukayt itt Japánban."
A zeneigazgató elmondása szerint a Concerto Budapestet 2015-ben Kínában, Franciaországban és Japánban több mint 40 ezren hallották élőben, az ARTE TV közvetítésének köszönhetően pedig milliók ismerhették meg a zenekart. Kiemelte, hogy a Concerto fiatal zenészei között több frissen diplomázott fiatal és néhány zeneakadémiai hallgató is játszhatott ezeken a koncerteken. "Ez talán a legfontosabb a Zeneakadémia rezidens zenekaraként betöltött hivatásunkban: eljuttatni a fiatal tehetségeket a világ nagy színpadaira, ahol együtt zenélhetnek a legnagyobbakkal."
Keller András megjegyezte: "ha a Concerto Budapest megkaphatja a fejlesztéséhez szükséges kiemelt állami támogatást - amelyet a Nemzeti Filharmonikusok, a Budapesti Fesztiválzenekar és az Operaház kap -, akkor újabb magyar zenekar kerülhet be a világelitbe".
Elmondása szerint legközelebbi külföldi turnéjuk júniusban lesz a franciaországi Richter-fesztiválon, ahol mások mellett a Magyarországon is népszerű Jevgenyij Koroljov, valamint a fiatal izraeli zongorista, Matan Porat lesz a szólistájuk.
Forrás: MTI