Női és polgári szabadságjogokat védő szervezetek sürgetnek vizsgálatot szövetségi és kaliforniai polgárjogi hivataloknál a női filmrendezők hollywoodi diszkriminációja miatt.
Az Amerikai Polgári Szabadságjogok Szövetségének (ACLU) dél-kaliforniai szervezete és az ACLU országos szervezetének Nőjogi Projektje panaszában statisztikai adatokkal támasztotta alá érvelését arról, hogy "drámai egyenlőtlenség" tapasztalható a női rendezők alkalmazásánál. Az adatokat 50 női rendező beszámolóival hitelesítették.
A szervezetek felhívták arra a figyelmet, hogy ma kevesebb nő dolgozik rendezőként, mint két évtizeddel ezelőtt. Becsléseik szerint 2014-ben a 250 legnagyobb bevételű filmnek csak 7 százalékát rendezték nők. Ez két százalékkal elmarad az 1998-as helyzettől. "A női rendezők egyszerűen nem kapnak korrekt lehetőséget arra, hogy sikeresek legyenek" - hangsúlyozta Ariela Migdal, a szövetség Nőjogi Projektjétől.
A Dél-Kaliforniai Egyetem (USC) médiával, sokszínűséggel és társadalmi változással foglalkozó csoportja szerint Hollywoodban az a felfogás terjedt el, hogy a nők által vagy nőkről forgatott filmek nem elég jövedelmezők. Az egyetem és a Nők a Filmben érdekvédelmi csoport egy friss tanulmányából kiderül, hogy az elmúlt két évtizedben a legnagyobb kasszasikerek kevesebb mint 5 százalékát forgatták nők.
"A kirívó és szélsőséges nemi egyenlőtlenség ebben a nagy és fontos ágazatban szégyenteljes és elfogadhatatlan" - szögezte le Melissa Goodman, az ACLU egyik illetékes vezetője.
Forrás: MTI